Един от най-големите медийни холдинги ще плати на Тръмп $ 16 милиона обезщетение

Един от най-големите медийни холдинги ще плати на Тръмп $ 16 милиона обезщетение Снимка: yahoo.com

„Честта” се пада на компанията Paramount, която ще удовлетвори претенциите на американския президент към програма на телевизия CBS, която е част от холдинга

Ябълката на раздора е предаването на CBS „60 минути“, което традиционно представя основните кандидат-президенти с интервюта. Тръмп съди медията, обвинявайки я, че интервюто с Камала Харис е било „редактирано”, за да я представи в по-добра светлина от него. Според The New York Times (NYT), компенсацията от $ 16 милииона е „безпрецедентна отстъпка”… но все пак, ищецът е президент…

Според изявлението на Paramount, сумата включва разходите за правна защита на Тръмп, а останалите средства ще се прибавят към фонда, набиран за изграждане на бъдещата му президентска библиотека. Същевременно медията подчертава, че споразумението не означава извинение и се ангажира в бъдеще да публикува пълните записи от интервютата на „60 минути“ с кандидат-президентите.

Преди споразумението адвокатите на Paramount смятаха делото, заведено от Тръмп, за неоснователно и вярваха, че CBS ще спечели в съда, позовавайки се на свободата на редакционната политика и Първата поправка на американската конституция. Главният изпълнителен директор на Paramount Шари Редстоун обаче предложи преговори за извънсъдебно споразумение. 

Това даде повод на някои служители в компанията да смятат, че една съдебна битка с Тръмп  би била пречка за финализирането на многомилиардното сливане на Paramount и Skydance, което изисква одобрението на администрацията на Белия дом.

Друга причина е предстоящата промяна в борда на директорите на Paramount след сливането. В крайна сметка адвокатите на страните постигнаха споразумение в навечерието на крайния срок, преди съдът да пристъпи към разглеждане на документите по делото.

Според правния екип на Тръмп, резултатът е „още една победа за американския народ“ и доказателство, че президентът „държи фалшивите медии отговорни“, така че CBS и Paramount Global „са осъзнали силата на този исторически случай и не са имали друг избор, освен да се споразумеят“.

Много служители на CBS обаче смятат, че споразумението е срам за медийната мрежа с близо вековна история, отбелязва NYT. Жертви на правния спор са изпълнителният продуцент на „60 минути” Бил Оуенс, който е подал оставка, последвана от уволнението на президента на CBS News Уенди Макмеън. И двамата се позовават на липсата на редакционна свобода при вземане на решения, както и на „непреодолими разногласия“ с директорския борд на Paramount относно бъдещия курс на CBS

Сенаторите Елизабет Уорън и Бърни Сандърс предупредиха, че плащането може да се счита за подкуп и обявиха, че инициират изслушвания в Конгреса по темата. Фондацията за свобода на печата вече заяви, че ще заведе дело от името на акционерите срещу изпълнителния директор Шари Редстоун и борда на директорите на Paramount, ако бъде споразумението бъде финализирано.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: