
Financial Times: Тръмп „смая” европейските лидери след разговора му с Путин
- Актуално
- Текст:

Според Financial Times Тръмп е описал мащабно споразумение с Путин, започвайки от решението за „незабавни преговори” между Русия и Украйна за прекратяване на огъня и трайно мирно споразумение.
Президентът на САЩ е намекнал, че мирният процес ще започне без посредничеството на Вашингтон, признавайки правото на враждуващите страни единствено те да обсъждат условията на евентуално мирно споразумение. Тръмп е споменал също, че Ватикана е „много заинтересован“ от провеждането на тези разговори.
Много по-предпазлив в изказванията си, Владимир Путин е заявил готовността си да работи с Киев по някакъв вид „меморандум“, който би могъл да определи рамката за бъдещи преговори и евентуално прекратяване на огъня „за определен период от време“.
Според Путин разговорът му с Тръмп е бил „много откровен и следователно много полезен“, но „добрите прогнози” на руския президент стигат дотам. Той не споменава съществени промени в позицията на Русия, но отново подчертава, че целта на Москва е „да премахне коренните причини за тази криза“.
Както горчиво се шегуват украински наблюдатели, това изглежда означава да се премахне Украйна. Досегашните искания на Путин са да се признае анекирането на четирите частично завладени украински области – Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка в административната им цялост, плюс разбира се, Крим.
Друго изискване на Москва е Киев да седи далече от НАТО, плюс още „невъзможни” условия, както се изразяват редица политически анализатори след петъчната "мирна" среща между украинска и руска делегации в Истанбул. Всъщност от началото на войната Кремъл не е променил нито едно от условията си, но често прибавя нови.
От своя страна европейските лидери са заявили ясно готовността си да продължат подкрепата си за Киев по пътя към прекратяване на огъня. Както пише в социалните медии германският канцлер Фидрих Мерц, Европа се е споразумяла с Тръмп да увеличи натиска върху Москва чрез санкции. Тръмп обаче не смята да налага санкции на Русия, докато мирните преговори имат шанс.
Пред журналисти в Белия дом американският президент беше значително по-въздържан, отбелязвайки, че за него в преговорите има „червена линия“, но не я назова. В случай, че тази граница се пресече, Тръмп дори прогнозира, че САЩ ще отстъпят ролята си в мирния процес на Европа. В тази връзка американският президент повтори виждането си, че "от самото начало" войната в Украйна е европейски проблем и Вашингтон не е трябвало да се намесва.
От своя страна на пресконференция, излъчена в YouTube, Володимир Зеленски заяви, че Украйна никога няма да се съгласи да изтегли войските си от своята суверенна територия. Позовавайки се на разговорите си с Тръмп, Зеленски повтори, че отново е помолил американския президент „да не взема никакви решения за Украйна без Украйна“.
Според Зеленски, в момента се обмисля възможността за среща на делегации на високо ниво от САЩ, Украйна, Русия и други европейски страни. Такава среща би могла да се проведе отново в Турция, но и във Ватикана или Швейцария. По думите на украинския президент, Русия „очевидно иска да предложи на Украйна меморандум за прекратяване на огъня“.
В крайна сметка, въпреки шума около отдавна очаквания разговор между Тръмп и Путин, политическите наблюдатели далеч не са „смаяни” и остават скептични за бъдещето на мира в Украйна. Особено тревожно някои приемат любимата формулировка на Тръмп „сделка”, опасявайки се, че зад това стоят множество мащабни икономически интереси и планове на САЩ и Русия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Рекордно ниво на политически мотивираните престъпления в Германия

„Последна модификация“. В САЩ обявиха за създаването на нова термоядрена бомба

Германия: чрез мирните преговори за Украйна Русия печели време

Европа засилва санкциите си срещу Русия

Financial Times: Тръмп „смая” европейските лидери след разговора му с Путин

Пада инфлацията в еврозоната

Къде в Европа печелят най-добре

Страните от ЕС се споразумяха за създаването на фонд за закупуване на оръжия
