Европейски лидери обсъждат в Киев възможностите за 30-дневно примирие

Европейски лидери обсъждат в Киев възможностите за 30-дневно примирие Снимка: seattletimes.com

От украинската столица Еманюел Макрон, Фридрих Мерц, Доналд Туск и Киър Стармър убеждават по телефона Доналд Тръмп да ги подкрепи

Още вчера вечерта четиримата излязоха със съвместно изявление, в което се казва: „Ние, лидерите на Франция, Германия, Полша и Обединеното кралство, ще бъдем в Киев, за да изразим солидарност с Украйна срещу мащабното незаконно и варварско нашествие на Русия“.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен потвърди в Х/Twitter подкрепата си за „пълно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня“, добавяйки, че целта е справедлив и траен мир за Украйна, „който е жизненоважен за сигурността и стабилността на целия ни континент“.

Какъв обаче е шансът за прекратяване на огъня в Украйна? Не е голям, пише кореспондентът на ВВС от Киев. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков вече коментира, че съюзниците на Киев трябва да спрат оръжейните си доставки, преди да искат преговори за примирие. 

Бившият руски президент, понастоящем заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев, директно попита дали е „умно” Макрон, Мерц, Туск и Стармър да заплашват Русия с още санкции, докато предлагат спиране на огъня. 

Всъщност обаче с подновените обещания за военна техника и боеприпаси от европейски държави, Украйна все повече вярва, че в полза на евентуалното примирие ще проработи само силен натиск върху Москва, особено чрез още санкции. ЕС вече подготвя своя пореден пакет ограничения, а и САЩ могат да предприемат тази мярка. Но както ВВС иронично отбелязва, решението на Белия дом ще зависи от текущото мнение на Доналд Тръмп дали Русия или Украйна са пречка за мира. 

Очаква се президентът Зеленски да използва днешното посещение, за да поиска от новоизбрания канцлер на Германия Фридрих Мерц да ускори доставката на крилати ракети с голям обсег „Таурус“, за да може Украйна да атакува руските бази, които ежедневно обстрелват украински граждански обекти. 

Между другото, посещението на четиримата европейски лидери разпали остра реакция сред италианската опозиция. Критиците на Джорджа Мелони твърдят, че отсъствието ѝ от делегация в този формат означава само едно - Италия се маргинализира, а италианският премиер предпочита да наблюдава как избират да действат другите европейски лидери – вместо да застане сред тях.  

За сметка на това, Полша все по-често участва в ключови европейски инициативи, намирайки мястото си сред големите европейски сили.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: