
Убеди ли се Вашингтон, че трябва твърдо да стои зад Киев?
- Акценти
- Текст:

Вчера Украинската рада ратифицира двустранния договор със САЩ за съвместно експлоатиране на украинските природни ресурси и Киев определено се надява най-сетне всички в Белия дом да разберат, че Украйна не е пречка в усилията за прератяване на огъня, камо ли за мирно споразумение.
В края на март Украйна се съгласи на предложеното от САЩ 30-дневно примирие, ако Кремъл спазва условията – но Москва не прие. Два месеца по-късно военните действия продължават. Русия едностранно обяви два кратки периода на прекратяване на огъня - по Великден и сега около Парада на победата в Москва - но и двата пъти ги наруши, отхвърляйки включително контрапредложение на Володимир Зеленски за 30-дневно прекратяване на военните действия.
Досега преговорите между Русия и САЩ за мир в Украйна не напредват. Единственият „компромис”, за който се съобщава, предполага че Москва би приела примирие по настоящата фронтова линия, т.е., без исканите доскоро в пълната им цялост Херсонска и Запорожка области, включително територии, които руската армия не успя да завземе.
Полагайки всички усилия, за да докаже на САЩ, че не е пречка по пътя към мира, Киев увеличава натиска срещу Русия, като засили атаките си с дронове над Московска област, парализирайки въздушното пространство над руската столица, очакваща високопоставени гости за парада на победата. Стратегията може би проработи. В четвъртък вечерта Тръмп и Зеленски проведоха дълъг телефонен разговор по повод ратифицираното споразумение за украинските природни ресурси, но очевидно и по други теми.
По-късно украинският президент написа в X/Twitter: „Украйна е готова за пълно 30-дневно прекратяване на огъня сега, от този момент - но реално, без бомбени удари, без дронове и атаки на фронта. Руснаците… трябва да докажат, че са готови да прекратят войната. Едно трайно и надеждно прекратяване на огъня ще бъде реален индикатор за движение към мир и Америка може да помогне. Светът се нуждае от Америка сега, точно както преди осемдесет години“.
В платформата си „Truth Social“ Тръмп е по-умерен. Според него, 30-дневно примирие би било „идеалният случай”. Заедно с това американският президент предупреждава, че при нарушение на примирието „САЩ и техните партньори ще наложат допълнителни санкции, тъй като всички трябва да искат това да спре“. Завършвайки, Тръмп подчертава, че остава ангажиран „заедно с европейците” с постигането на траен мир между Русия и Украйна.
Не е тайна обаче, че Белият дом е все по-разочарован, констатирайки, че „Русия иска твърде много”, за да сложи край на конфликта, както посочи вицепрезидентът Дж. Д. Ванс. Кремъл явно не смята така. „Москва вероятно разочарова Вашингтон, но те също ни разочароват, може би дори повече, отколкото ние тях, и то за дълго време“, казва помощникът на руския президент Юрий Ушаков.
Междувременно Владимир Путин укрепва отношенията с китайския си колега Си Дзинпин, който е на посещение в руската столица. На фона на обтегнатите отношения между САЩ и Китай, преди пристигането си в Москва Си Дзинпин публикува в китайски и руски медии статия, в която прави исторически паралел: „След 80 години едностранчивостта, хегемонията и тормозът са изключително вредни. Човечеството отново е на кръстопът“.
В съвместно изявление след разговорите им четвъртък Си Дзинпин и Владимир Путин посочват, че войната в Украйна може да бъде разрешена само чрез премахване на „коренните причини“, т.е., „едностранчивата хегемония”. Двамата лидери обещават да засилят координацията си във всички области, включително военната, и решително да противодействат на „двойния курс на сдържане” от страна на Вашингтон спрямо Пекин и Москва.
Досега Китай твърдеше, че по отношение на войната на Русия в Украйна е на „правилната страна на историята”. Сега съвместното изявление на Си Дзинпин и Путин доказва, че Китай оправдава руското нахлуване в Украйна. Междувременно, подкрепата на руснаците за "специалната военна операция" е паднала до 30%, съобщават независими руски медии. Така че пред края на войната, която Москва започна, се трупат все повече обстоятелства – без яснота кои от тях ще надделеят, за да спрат убийствата и разрушенията.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


В Китай изкуствен интелект ще е преводач от езика на животните на човешки език

Убеди ли се Вашингтон, че трябва твърдо да стои зад Киев?

Китай предостави на чуждестранни учени „лунен прах, по-рядък от злато”

Жертва на убийство се яви като „свидетел“ в съда в САЩ

Градинарство и не само: какви дейности изгарят калории колкото 30-минутна разходка

Си Дзинпин е в Москва

Кога е завършила Втората световна война? Не питайте Тръмп
