
Как реагира Северна Америка на политиката на Тръмп
- Свят
- Текст:

Като начало, въведеното вчера 25% мито върху автомобилите и ватомобилните части, внос от Мексико и Канада, издържа само един ден – Тръмп отложи мярката с един месец. Анализатори на автоиндустрията подозират, че стъпката назад е резултат от „тежката дума” на американската автоиндустрия, която произвежда в двете страни части за колите си.
В обръщение в социалните медии групата канадски сайтове, наречена Meanwhile in Canada, с 1.7 милиона последователи само във Facebook, призовава за бойкот на американските стоки в цял свят:
„Ако живеете в Европа, Австралия, Нова Зеландия, Япония или където и да е по света и искате да помогнете на Канада да сложи край на враждебността на Тръмп, трябва да ударите СИЛНО червените щати. Не харчете и цент за туризъм там - елате в Канада. Към нашите приятели в САЩ:виждаме ви и знаем, че поне половината от вас ненавиждат „оранжевия” толкова, колкото и ние. Ще преминем през това заедно. Помогнете ни да се борим!”
След това в обръщението се посочват най-важните стоки и услуги, обект на бойкот: Tesla, X/Twitter, Starlink, компютри Dell, американски коли, петрол и масла, горива на ExxonMobil и Chevron, уиски, особено Kentucky Bourbon, портокалов сок от Флорида, месо от Тексас, американска бира и американски цигари, универсалните магазини Walmart, услугите на Uber и Paypal, всички продукти, съдържащи американски царевичен концентрат, както и производства и услуги на всички спонсори на Тръмп.
Междувременно световните социологически агенции следят движението в подкрепата за американския президент, докато редица големи медии посочват, че през първите шест седмици на втория си мандат Тръмп е пропуснал най-важното за американците: икономиката, ифлацията и разходите за живот и негативното им развитие в резултат на изпълнителните заповеди на президента.
Според проучване на CNN 52% от американците са на мнение, че в досегашните си решения като президент Тръмп не е избрал важните национални приоритети. Други анкети отчитат, че освен поддръжниците на Демократическата партия, значителна част от републиканците са много по-благосклонни към Украйна, отколкото към Русия. Същевременно все по-мащабно малцинство в партията се притеснява, че президентът превишава конституционните си правомощия.
Всичко това дърпа надолу кривата на одобрение към Тръмп – според Reuters, при около 50% през декември 2024 г. (впрочем статистически нисък резултат за американските президентски избори), до 47% през януари, 45% през февруари и 44% в началото на март.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
