
Учени изясниха защо стремежът ни да бъдем щастливи ни прави нещастни
- Bright Life
- Текст:

Експерти от Южна Корея и Канада проведоха проучване и узнаха защо се чувстваме зле в опитите си да живеем щастливо. Работата е там, че това изтощава нашата система за самоконтрол, съобщава Naked Science.
В хода на нова научна работа учени от Националния университет Чонбук в Южна Корея и Университета в Торонто в Канада откриха причината за "парадокса на щастието". Тоест състояния, при които човек в крайна сметка се чувства нещастен, след като се опитва да намери щастие. Резултатите от това проучване са публикувани в списание Applied Psychology: Health and Well-Being.

Експертите провеждат експерименти с участието на няколкостотин души. Отначало се изяснява, че колкото по-силно хора се опитват да бъдат щастливи, толкова по-рядко те прилагат самоконтрол. От това се появява хипотезата: самоконтролът и стремежът към щастие се конкурират за един и същ "източник" на нашия психически ресурс.
В последващите експерименти тази хипотеза се проверява и тя се потвърждава. Оказва се, че преследването на щастието изисква умствени разходи. Тоест, вие се опитвате през цялото време да се чувствате различно, а не да плувате по течението. Това изчерпва способността на човек да прави това, което му носи щастие.
Вместо това специалистите препоръчват да обърнем внимание на това, което вече имаме, и да го приемем като източник на щастие.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
