
Морски дронове ще пазят комуникационните кабели в Балтийско море
- Актуално
- Текст:

Адмиралът от Алианса Пиер Вандие каза пред Defense News, че новата технология ще осигури постоянно наблюдение над и под водата, за да идентифицира всеки потенциален саботаж и да действа като светофарна предупредителна система.
За новата стратегия стана ясно само седмици, след като два кабела в Балтийско море – единият между Литва и Швеция и вторият между Финландия и Германия, бяха прекъснати от очевиден саботаж, припомня Euronews. Разследванията на шведското и финландското правителство все още продължават.
Според Андрей Звайгзне, старши изследовател в Института за приложни компютърни системи към Техническия университет в Рига, морската безпилотна флотилия може да включва три типа дронове: за наблюдение, за идентифициране и машини, програмирани да унищожават вражески движения.
В идеалния случай над и под водата ще действа система, подобна на радарния контрол при въздушното движение. „Знаете какво се случва, кои цели в каква посока се движат, така че имате контрол над всячка ситуация. Както при всяко престъпление, никога нямате 100% сигурност, но все пак нивото на престъпността намалява”, казва ученият.
Според него подводни дронове вече извършват периодични проверки в Балтийско море, но все още няма координация между отделните държави, НАТО и телекомуникационните оператори..
Освен трудния контрол на голяма дълбочина и слабата видимост във водите на Балтийско море, друго предизвикателство е как да се направи разлика между случаен сблъсък с подводните кабели и умишлен саботаж. Засега координираният отговор при всеки подводен саботаж е ограничен, казват от Baltic Security Foundation.
Всички страни с достъп до Балтийско море с изключение на Русия са членове на НАТО. Така че за да се въведе технологията за наблюдение и контрол всяка една от тези държави трябва да приеме съответното законодателство.
„Да кажем, че наистина се констатира престъпление - следващият въпрос е как да реагираме? Какви биха били алгоритмите за последователна и координирана реакция?“, поставя въпроса Олевс Никерс, президент на Baltic Security Foundation.
Според по-раншно изявление на НАТО, работна група вече е обсъждала споделянето на информация и начините за възпиране и защита на подводната инфраструктура. Изглежда, че плановете за високотехнологичен контрол са били една от темите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
