
Скандал в правителството на ЮАР
- Свят
- Текст:

Споровете около поведението на президента Сирил Рамафоса на срещата на БРИКС в Казан, Русия, разкриха дълбоки идеологически противоречия в управляващата коалиция между Африканския национален конгрес (ANC), Демократичния алианс (DA) и другите коалиционни партнори. Темата е наболяла - отношенията на ЮАР с Русия, Израел и Китай.
След изборите през май, на които за първи път от 30 години не получи мнозинство, ANC беше принуден да влезе в коалиция с DA и още 9 партии, припомня Financial Times. Но противоречията между партньорите избухнаха с пълна сила, след като на срещата на БРИКС в Казан президентът Рамафоса и лидер на ANC, нарече Путин „ценен съюзник и ценен приятел“ на Южна Африка.
Тези думи отпушиха духа в бутилката. Лидерът на DA и министър на земеделието Джон Стеенхуизен заяви: „Путин може да е приятел на Рамафоса, но неговият авторитарен режим, който сега нарушава международното право като води империалистическа завоевателна война срещу суверенна държава, със сигурност не е приятел на Южна Африка”.
Това мнение споделя и Ема Пауъл, говорител на DA по международните въпроси. Тя смята, че като президент Рамафоса „няма право да прави политически изявления от името на правителството, без споразумение с коалиционните партньори. Нужен ни е консенсус, за да следваме последователно политика на необвързаност“.
Тези позиции, споделяни и от партии в коалицията, говорят за реална опасност коалиционното споразумение да не издържи необходимите пет години. Рамафоса вече е обвиняван в двойни стандарти, тъй като през 2022 г. правителството му не осъди нахлуването на Русия в Украйна, оправдавайки се с традиционната политика на необвързаност. Според DA обаче, този неутралитет очевидно не е принцип нито в отношението на ЮАР към Израел, нито в сервилниченето пред Китай.
Според политически анализатори, във външната си политика, по въпросите за човешките права и в отношенията си с авторитарни режими, правителството на Африканския национален конгрес никога не е проявавало прословутата си „безпристрастност”. Колкото до добрите отношения на Африканския национален конгрес с Русия, те датират от епохата на апартейда, когато СССР обучаваше бойците на ANC и снабдяваше организацията с оръжия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
