
Причини за летален изход: кои болести се оказаха най-опасни за човечеството
- Здравеопазване
- Текст:

Болестта и смъртта са вечни спътници на човечеството, изискващи непрекъсната борба и изследвания
30-годишно проучване на международен екип от учени обобщава глобалната борба срещу смъртността и заболеваемостта.
Анализаторите на Forbes одчертават, че дори с бавните подобрения, пандемията от COVID-19 е дала на света тежък урок.
Глобалното бреме на болестите (ГББ) е цялостно изследване на глобалното здраве. Това е проект, който обедини стотици учени и научни организации от цял свят под ръководството на Института за здравни показатели и оценка на заболеваемостта към Университета на Вашингтон. Последното изследване, публикувано в Lancet, обхваща периода от 1990 до 2021 г.
Проучени са продължителността на живота и 288 причини за смърт в 204 страни и територии. Учените са използвали данни от преброяване на населението, данни от гражданска регистрация, медицинска статистика и други източници. За да се обединят всички данни, са използвани сложни математически изчисления, чието описание заема цели 754 страници.
Средната продължителност на живота в световен мащаб се е увеличила със 7,8 години от 1990 г. до 2019 г. Въпреки това, пандемията от COVID-19 намали тази цифра, увеличението през 1990-2021 г. беше само 6,2 години, достигайки глобалното ниво от 71,7 години. Първите 10 водещи причини за смърт през 2019 г. са напълно в съответствие със списъка от 1990 г., с изключение на второто място, което е заето от COVID-19. Така през 2021 г. това ново заболяване се измести на второ място след коронарната болест на сърцето.
В допълнение към глобалната статистика, изследователите представиха и данни за седем макрорегиона на света, където продължителността на живота се е увеличила през периода 1990-2021 г., въпреки наличието на пандемия. Особено забележими са Югоизточна Азия, Източна Азия и Океания, които показват най-голямо увеличение от 8,3 години.
Някои страни са изправени пред сериозни проблеми със заболявания, които изглеждат необичайни в други региони. Инфекции на дихателните пътища, чревни инфекции, малария, СПИН, туберкулоза - всичко това има силна географска връзка, до голяма степен поради санитарните условия и достъпа до медицинска помощ.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
