
Къде изчезват албанските бавачки, потърсили работа в Швейцария?
- Актуално
- Текст:

Млади албански жени идват в алпийската държава, защото искат да гледат бебета – хубава работа в безопасна страна. За да я получат, албанките плащат на агенти, които организират цялото пътуване, намират работодатели и осигуряват трудов договор – разбира се, с много по-ниско заплащане от това на легално работещите в Швейцария бавачки. Но тъй като са наясно с нелегалния статут на кандидатките от Албания, много швейцарски семейства ги предпочитат.
Първото разочарование идва, когато срещу договорената ниска заплата бавачките трябва да гледат не едно, а няколко деца и да поддържат жилището. „Работих като кон“, спомня си една от потърпевшите, бивша административна служителка в Албания. Оплакала се на агента си и той я преместил като чистачка в клуб в Цюрих, но разбира се, взел такса за „допълнителната услуга”.
От клуба обаче също я изпращали да чисти жилищата на собствениците и дори хотели в съседна Германия без допълнително заплащане. Не се появили нито обещаните пари, нито разрешителното за работа, а в една от „проверовъчните” процедури изчезнал и паспорта ѝ.
Не подействала заплахата да се оплаче в полицията - „Ще те вкарат в затвора за нелегален труд“, обяснил един от работодателите, „подсилвайки” аргумента с обиди, заплахи и физическо насилие. Все пак за нея „трудовият опит” в Швейцария завършил „благоприятно” – агентът ѝ я върнал в Албания.
Съдбата ѝ донякъде съвпада с много други случаи, включващи същия модел на измама и тактики на тормоз. В предаване на албанската телевизия друга жертва посочва, че агентът ѝ предложил работа като асистент във фирма за почистване, но при условие да спи с него веднъж седмично. Наглото му предложение всъщност не е случайно - трафикантите използват подобни „проверки” за да преценят колко отчаяно се нуждае от пари потенциалната жертва и докъде би стигнала, за да ги получи. Друга бивша бавачка казва, че нейният работодател ѝ предложил да печели до CHF1000 като нощна сервитьорка в нелегален клуб.
Подобни случаи вероятно са много, но голяма част остават скрити от срам и страх жените да не бъдат експулсирани или докладвани на полицията и албанските власти. Често кариерата на бавачка завършва с принудителна проституция, тъй като „оцелелите” се озовават буквално на улицата, без средства, без социална защита (като нелегални) и отново стигат до „агентите”.
Не са редки и случаите на уж депортирани, но практически изчезнали албанки, чиито следи се губят. Най-логичното предположение е, че са станали жертва на трафиканти, попадайки в безкраен порочен кръг. И просто защото се нуждаят от пари за себе си и семействата си, те опитват отново и отново, надявайки се отчаяно, че „този път” нещата ще се развият добре...
За да овладее нелегалния трафик на хора и нелегалния трудов пазар, швейцарското правителство изготви нов „Национален план за борба с трафика на хора”. Документът създава необходимата правна основа за действията на властите и изисква по-малко доказателства от жертвите на трафик, с надеждата да докладват за злоупотреби с правата им.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
