
Банките в ОАЕ отказаха да открият сметки на „Роснефт”
- Актуално
- Текст:

Наскоро обаче, група висши американски служители посетиха по този повод ОАЕ и визитата има резултат – местните банки не откриха сметки на „Роснефт” в националната валута дирхами, с които най-голямата петролна компания на Русия планираше да се разплати с Индия. Според Reuters, сметки в дирхами са отказани на дъщерното дружество на „Роснефт” - „Сахалин”-1, което доставя руски петрол Sokol в Азия.
В резултат на това, шест танкера с руски нефт стоят на дрейф в Индийския океан. Два от тях, които не успяха да стигнат до индийското пристанище Вадинар, след около месец акостираха в Сингапур, други два (също за Вадинар) стоят в Коломбо, столицата на Шри Ланка. Същевременно, други три танкера не достигнаха индийското пристанище Парадип и също стоят на дрейф в Бенгалския залив.
Индийските държавни петролни рафинерии решиха да преминат към разплащания с Русия в дирхами, след като индийското правителството препоръча да не се използва китайският юан. Плащането в долари е проблематично - не всички банки ги приемат за руски петрол, оплака се миналата седмица индийското министерство на енергетиката в доклад до парламента. Плащането в рупии пък е проблем за Русия, тъй като индийският внос, за който може да се плаща с индийска валута, в Руската федерация е минимален.
След нахлуването на Русия в Украйна и вълната от санкции, Индия е най-големият купувач на руски петрол. През ноември страната е внасяла до 1 800 000 барела на ден, или повече от половината барели, които танкерите изнасят от руските пристанища. Според изчисления на Bloomberg, в пиковия износ през май 2023 г., Русия е доставяла на Индия над 2 милиона барела на ден.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
