
Канадец извърши околосветско пътешествие за 11 години - пеш и без пари
- Bright Life
- Текст:

За околосветското пътешествие Жан взима със себе си само удобна количка на колела, палатка, спален чувал и аптечка. Мобилния си телефон оставя вкъщи.
Рано сутринта на 18 август 2000 г., точно на рождения си ден, Жан с помощта на сина си изтъркаля количката си на улицата.
"Изчакахме до 9 часа сутринта, когато дойдоха приятели и все още не можехме да разберем щастлив ли е този ден или тъжен, казва Жан. - Баща ми, бременната ми дъщеря, съпругата ми Люси - всички бяха там. Луси изпрати покани до репортери, но в крайна сметка никой не се появи“.
Завивайки зад ъгъла и скривайки се от погледа на близките, Жан се насочва на юг, в посока към Съединените щати. Когато стига до американската граница, той вече е в такъв вид, че се страхувада дали няма да бъде сбъркан с бездомник и да не го допуснат в страната.
"Тогава все още не знаех добре английски, разказва Жан. - И на въпроса на граничния служител каква е целта на посещението ми в Съединените щати, аз му отговорих на развален английски: "Аз да ходя в Мексико и Америка, да ходя пеша". Граничарят замълча и попита съчувствено: "Може ли поне да ви донеса вода?“
Влизайки в САЩ откъм север, Жан стига до Южна Америка по брега на Атлантическия океан, от там поема надясно и продължава да се движи по брега на Тихия океан. Абсолютно сам прекосява чилийската пустиня Атакама, в Аржентина завива наляво и преминава от другата страна на континента. Тук пред Жан възниква водна преграда. Преминаването през Атлантическия океан пеша очевидно не е възможно.
Жан известно време тъпче замислен на брега. И тогава се случва чудо. Местна авиокомпания, след като научава за околосветското му пътешествие, му подарява самолетен билет до отсрещния бряг. Така Жан се добира до Южна Африка и оттам отново тръгва пеша.
Жан не е допуснат до Либия и му се налага да обиколи Мароко. След това отива в Европа и за кратко пребивава в Англия. Не посмява да отиде в Русия заради студеното време и вместо това се озовава в Индия, Китай и Южна Корея, където според него се среща с едни от най-доброжелателните хора на света. След това преминава през Филипините, прекосява Малайзия, Австралия и накрая се озовава в Нова Зеландия, откъдето се връща обратно в Канада.
Пътешествието му продължава цели 11 години. През цялото това време той се среща със съпругата си веднъж годишно - на Коледа.
Независимо от това, че Жан се опитва да пести доколкото може, парите му свършват още в самото начало на пътуването - в Централна Америка.
"Не съм много добър в просията, но се получи някак естествено", смее се той. "Всъщност съм доста срамежлив, но се оказа, че това само помага, защото в известен смисъл това очарова хората". Впрочем, хората обикновено му дават пари и храна без никакви молби.
"Разбирайки, че се каня да прекося света пеша, хората просто пъхаха 20 или 50 долара в джоба ми. Икономисвах от всичко и тези пари ми бяха достатъчни за дълго време. Знаете ли, в Индонезия и Африка можете да хапнете страхотно за 1 долар!"- разказва Жан. По-трудно е с нощувките. През четирите хиляди нощи, прекарани в пътуване, не винаги му се отдава лесно да си намери подслон.
"През повечето време намирах място за спане: ходех по 3-4 километра, докато намерех безопасно кътче, където да разпъна палатката си. А освен това молех да ме пуснат да пренощувам някъде. Но това не е лесно навсякъде. Например в Америка се случваше да чукам на вратата на седем къщи подред, докато не намеря подслон. Понякога заради постоянното ходене се чувствах толкова уморен, че вече не можех да се усмихвам и да обяснявам подробно на хората, че търся къде да пренощувам. Тогава спях по улиците или в парковете, до бездомните".
Жан изчислява, че по време на пътуването си е приютен от 1600 семейства, прекарва приблизително същия брой нощи в палатка, останалите - в пожарни служби, полицейски участъци, църкви, приюти за бездомни, болници и училища.
В Египет Жан лекува зъбите си безплатно, в Индия получиава слънчеви очила като подарък, а в Алжир претърпява хирургична операция и прекара две седмици безплатно в болница. Във Филипините, докато пресича опасен участък на остров Минданао, е придружен от цяла армия от тридесет войници, които скандират с него: "Искаме мир". В чилийската пустиня Атакама едва не го захапва пума. А в Южна Африка му позволяват да пренощува в празна затворническа килия, а пазачът от сутрешната смяна по погрешка отказва да го пусне.
Но главното, което се случва с Жан по време на пътуването му, дори не са приключенията, а промените, които се случват със самия него. За 11 години Жан не спечелва нито цент и въпреки това, според него това са най-ярките и щастливи години от живота му. Днес той е уверен, че материалният успех изобщо не е предпоставка за щастлив живот.
"Всички сме заслепени от парите- толкова много са уловките около нас от типа "купете това или онова и ще бъдете щастливи". Вече не искам да играя тези игри - по време на пътуването си срещнах много щастливи хора, които изобщо нямаха пари".
Жан се завръща у дома в Канада след 11 години през януари, когато е на 56-годишна възраст. Той обикаля Земята пеша, изминавайки общо 76 хиляди километра, скъсва 49 чифта обувки и прекосява 64 държави.
При това се оказва, че пътешествието му е не само околосветско, но и абсолютно първо в живота му. Преди това Жан никога не е пътешествал никъде, освен ако, разбира се, не се броят екскурзиите му до Флорида.
Жан се завръща у дома, както в началото на пътуването си, все така безпаричен и фалирал. Само че това вече не го притеснява. "Опитът и знанията, които имам сега, са много по-ценни от парите", сигурен е той.
Сега Жан има една цел: да не провали крайния срок, който издателят му е определил за отпечатване на книга за пътешествието му.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
