
Списание Fortune състави списък на 500-те най-големи компании в Европа
- Важно от "Корпоративно"
- Текст:

Списание Fortune, което класира най-големите американски компании Fortune 500, публикува първата си европейска класация. В него участваха компании от 24 страни от региона, включително Русия.
Общият доход на целия европейски Fortune 500 е 13,9 трилиона долара, което е 3,5 пъти БВП на Германия.
За сравнение, Fortune 500 в САЩ има общ приход от 18,1 трилиона долара, а Fortune Global 500 има общ приход от 41 трилиона долара.
През последната финансова година европейските корпорации трябваше да преодолеят редица трудности, включително войната в Украйна и нейните последици за цените на енергията.
Въпреки неотдавнашните доклади за икономическо забавяне, Германия остава най-големият европейски център за печеливш бизнес, като 80 германски компании влизат в списъка, като Volkswagen и Uniper са в челната тройка.
Също така трябва да се отбележи руският Газпром, който въпреки западните санкции, причинени от войната на Москва срещу Украйна, все още е един от десетте най-големи играчи в Европа, класирайки се на осмо място.
С глобалното напрежение и войни, водещи до покачване на цените на енергията и по-строги доставки, най-големите играчи в сектора увеличиха приходите си, за да заемат челни позиции в списъка, включително номер едно: британският енергиен гигант Shell е най-голямото предприятие в Европа с годишни приходи от 381 милиона долара през 2022 г. .
Други високо класирани енергийни компании включват френската TotalEnergies (4), британската BP (6) и Electricite de France, допълващи топ 10 на най-ценните компании на континента.
Топ 10 на Fortune 500 Европа за 2023 г
Shell (Великобритания)
Volkswagen (Германия)
Uniper (Германия)
TotalEnergies (Франция)
Glencore (Швейцария)
BP (Великобритания)
Stellantis (Нидерландия)
Газпром (Русия)
Mercedes-Benz Group (Германия)
Electricite de France (Франция).
Въпреки това, финансовият сектор, който се бори поради слабия пазар на сливания и придобивания, е по-надолу в списъка, с испанската Banco Santander на 21-во място, френската BNP Paribas на 27-о и британската HSBC Holdings на 28-мо.
И въпреки че финансовите компании се нареждат по-надолу в класацията, те все още са най-често срещаните, като в списъка влизат 84 компании.
Освен енергийния и финансовия сектор, списъкът на 500-те най-големи компании в Европа включва и компании от секторите строителство (30), храни и напитки (27) и търговия на дребно (25).
„Европейските корпорации трябваше да преодолеят редица предизвикателства през последната фискална година, включително войната в Украйна и нейното въздействие върху цените на енергията, както и икономическата нестабилност, причинена от висока инфлация и лихвени проценти“, казва редакторът на Fortune Скот ДеКарло.
„Въпреки насрещните ветрове, някои индустрии се възползваха от увеличеното потребителско търсене, докато излизаме от пандемията COVID-19, а за някои устойчивостта остава на преден план. Разнообразните популации носят различни предизвикателства, така че европейските лидери продължават да растат и да се адаптират във все по-сложна и непредсказуема геополитическа и икономическа среда".
Кои страни имат най-богатите компании?
След Германия, Обединеното кралство е най-представената страна в европейския списък Fortune 500, като в списъка фигурират 76 компании, които представляват повече от 15% от общите приходи на списъка.
Компаниите от Обединеното кралство, включени в списъка, включват Tesco (34), BT Group (152), Diageo (188), Marks & Spencer (255), John Lewis Partnership (274) и BBC Group (436).
Обединеното кралство и Германия са следвани от Франция: 71 френски компании са включени в списъка, 37 нидерландски и 36 швейцарски.
Във Fortune 500 Европа има 35 жени изпълнителни директори, или 7%, което е повече от 5,8% жени в Fortune Global 500, но по-малко от 10,4% в САЩ Fortune 500.
Повечето от компаниите, включени в списъка, са на значителна възраст, средно 108 години. Най-старата компания в списъка е Anheuser-Busch InBev, основана през 1366 г. в Германия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
