
Русия изкупува обратно руска военна техника, продадена на трети страни
- Актуално
- Текст:

През април руска делегация в Кайро е поискала от египетския президент Абдул Фатах Халил Ал-Сиси да върне 150 двигателя за хеликоптери Ми-8 и Ми-17, вече продадени на Египет, пише WSJ. Изданието смята, че по време на юлската среща „Русия-Африка” в Санкт Петербург, Ел Сиси се е съгласил връщането да започне през декември. Запознати твърдят, че сделката е „стимулирана” с финансови отстъпки за Египет, обещания за евтино зърно и предупреждения, че Русия може да изтегли от Египет своите 200 инструктори по работа с руско оръжие.
Един от източниците на WSJ, както и бивш офицер от руското разузнаване потвърждават, че подобни разговори са водени и с Пакистан, Бразилия и Беларус. Пакистанското външно министерство отрича, а Беларус е продала на Русия обратно шест двигателя за тежки транспортни хеликоптери Ми-26. Бразилското външно министерство обаче е отказало да изпълни искането, тъй като Бразилия е решила да не доставя оръжие на нито една от страните в руско-украинския конфликт.
Според източниците на WSJ, Русия е пожертвала и няколко договора за износ на ракетни системи, пренасочвайки например доставки за Индия и Армения към украинския фронт. В други случаи руското министерство на отбраната е реквизирало военно оборудване директно от руски производители.
Обратното изкупуване на хеликоптерни двигатели може да се дължи и на факта, че от 2014 г. Русия не ги внася от Украйна, а реши да ги произвежда, влагайки за целта в адаптирането на свое предприятие 2 милиарда рубли, припомня The Moscow Times. През 2020 г. „Ростех” обяви, че заместването на вноса е факт, но изглежда руското производство не задоволява нуждите на руските военно-въздушни сили.
Според сайта Oryx, който следи документираните загуби, във войната срещу Украйна Русия е загубила 132 хеликоптера, като 102 са унищожени, 28 - повредени и два са пленени от украинските сили.
СССР и след това Русия работиха десетилетия наред, за да изградят дългосрочни отношения със страните, желаещи да купуват руско оръжие. Сега обаче, както и в енергийния сектор, Москва губи имиджа си на надежден доставчик, особено чрез опитите „дискретно” да договори с някои от клиентите си обратното изкупуване на вече доставена военна техника, обобщава един от източниците на WSJ.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
