
Малко история: знаете ли къде е летище „Шереметиево – 3”?
- Актуално
- Текст:

Годината е 1987, 28 май. Хвърляйки в недоумение минувачите, на култовия площад се спуска Cessna 172. От самолета слиза 19-годишният тогава Руст и започва да раздава автографи, но само след 10 минути е арестуван. Оказва се, че малкият му летателен апарат е преминал безпрепятствено и без всякакво предупреждение въздушния контрол на СССР.
Говори се, че доста ръководители и служители в съветската авиационна сигурност са се разделили по този повод с работата си. Делото срещу пилота започва на 2 септември 1987, с обвинения в хулиганство, застрашаване на живота на пешеходците в района, нарушаване на международните авиационни правила и незаконно преминаване на съветската граница.
В своя защита Михаел Руст твърди, че полетът му е бил призив за мир. Откритото за публика дело завършва само след два дни, като Руст е осъден на 4 години лишаване от свобода, но след общо 432 дни, включително с предварителния арест, на 3 август 1988 г. е помилван.

Противно на намеренията му да бъде вестоносец на мира, завръщайки се в Западна Германия, Руст се оказа в ситуацията на безумец, застрашил мирните отношения между Западна Европа и СССР. Германските власти отнемат разрешителното му да лети и той започва работа като медицински брат в болница. Глобен е със $ 105 000, заради търсенето, което германските и шведски власти оргинизират, смятайки, че е катастрофил, след като изключва комуникацията на самолета си и изчезва от радарите.
През 1994 г. Руст - вече законно, се връща в Русия, където дарява значителна сума на дом за сираци. Продължавайки кариерата си на пътешественик, обикаля света, жени се за дъщерята на богат търгонец на чай от Бомбай, приема будизма и се установява със съпругата си в Германия. Там издава мемоарите за своите пътешествия, описвайки разбира се, и кацането на Червения площад. Продава култовата си Cessna 172 на японски бизнесмен, но през 2008 г. Германският технически музей я откупва, излагайки я в залите си, където е и днес.
Историята с щастлив край влезе в митологията за Студената война и Желязната завеса. Градските легенди на Москва разказват, че след случая, съветските власти започнали да заваряват решетките на водните шахти, опасявайки се от нахлуване с подводница...
Днес подобен хумор е само далечен спомен за красивата мечта на един младеж да живее в свят без граници между „Изток” и „Запад” – една илюзия, която все повече изглежда невъзможна.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
