
Шефът на Банката на БРИКС, Дилма Русеф, обясни спирането на операциите в Русия
- Банки
- Текст:

Ръководителят на Новата банка за развитие (NDB), известна още като Банката на БРИКС - Дилма Русеф коментира принудителното спиране на операциите в Русия, заявявайки, че "не може да се отрече съществуването на международна финансова система".
Както съобщава вестник Financial Times, Новата банка за развитие, създадена от страните от БРИКС, е била принудена да "преустанови всички операции в Русия", която е член на Алианса, за да се избегнат санкции и изключване от международната финансова система.
"Не бива да отричаме, че съществува международна финансова система ... Налага ни се да живеем с това", заяви тя в интервю за Financial Times, коментирайки ситуацията.
Политическото решение за създаване на Новата банка за развитие в рамките на БРИКС беше взето през 2013 г. на срещата на върха в южноафриканския град Дърбан. През 2014 г. на следващата среща на върха в бразилския град Форталеза беше подписано споразумение за създаването на Банката. Официалният старт на работата й беше даден на встъпителното заседание на Управителния съвет на банката на 7 юли 2015 г. в Москва.
Основната задача на институцията е да финансира инфраструктурни проекти и проекти за устойчиво развитие в страните-членки на БРИКС и в развиващите се страни.
Названието на групата БРИКС е абревиатура от първите букви на страните членки на групата, която обединява Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Към икономическия блок възнамеряват да се присъединят още редица страни, в това число Аржентина, Иран, а също, според съобщение на МВнР на Китай - Индонезия, Турция, Саудитска Арабия, Египет.
Южна Африка получи председателството на БРИКС от Китай по-рано тази година. То ще продължи до края на 2023 г., а след това ще бъде предадено на следващата държава.
*Дилма Вана Русеф е бразилски икономист, политик, 36-ият поред президент и първата жена-президент на Бразилия.
През декември 2015 г. федералния сенат на Бразилия започва гласуване за нейния импийчмънт по обвинения за нарушаване на бюджетните закони. В началото на август 2016 г. е обявена за виновна след гласуването, завършило с 61 на 20 гласа за свалянето ѝ от власт. Вицепрезидентът ѝ, Мишел Темер, встъпва във власт като президент на 31 август 2016 г.
Семейство
Нейният баща Петър Русев от Габрово е бил близък приятел на Елисавета Багряна. Като активен член на БКП през 1920-те години е принуден да емигрира от България през 1929 г. във Франция, където започва да изписва фамилията си с Rousseff. Вече овдовял, със син Любен, пристига в Бразилия през 1930-те години. Преселва се в Буенос Айрес, Аржентина, за няколко години. Завръща се и се установява в Бразилия, където постига успехи като юрист и строителен предприемач.
В Бразилия се жени за Дилма Жане Силва, от която има 3 деца: Дилма Русев, Игор (юрист) и Жана (1951 – 1977). В България Дилма Русев има заварен брат – инженер Любен Русев (починал в София през 2007 г.), с когото никога не се е срещала.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
