
Ядрена зима или леко охлаждане: как ще се промени климатът след атомна бомбардировка
- Война
- Текст:

Въпреки това концепцията за ядрена зима остава обект на дебати и противоречия.
Първите размисли за въздействието на ядрените експлозии върху климата се появяват още през 1952 г., когато САЩ планират да тестват водородна бомба с мощност около 10 мегатона. Учените изразиха загриженост за възможно глобално охлаждане. Доклад на американския майор от ВВС Lulejian потвърди, че експлозии от 10-100 мегатона могат значително да повлияят на слънчевата светлина на земната повърхност и да причинят изменение на климата.
За да моделират ефектите от ядрен конфликт, учените трябва да разчитат на предположения. Съвременните климатични модели, които отчитат ефекта на аерозолите и саждите върху климата, се считат за надеждни. Въпреки това, за да се получат правилни резултати, е необходимо да се вземе предвид количеството сажди, които навлизат в стратосферата поради пожари в градовете. Това изисква да се определи колко градове ще бъдат унищожени и колко ефективно ще бъдат изгорени.
Има няколко гледни точки за въздействието на ядрената зима върху климата. Една от тях се основава на изследването на Оуен Тун и колегите му, които изчисляват последствията от ядрен обмен между Индия и Пакистан. Техните изчисления показват, че средната глобална температура на сушата може да падне с 4-8 градуса, а на цялата Земя с 2-5 градуса. Такова охлаждане ще бъде сравнимо с ледниковия период на каменната ера и ще продължи около десет години.
Има обаче учени, които не са съгласни с концепцията за ядрена зима. Например специалисти от лабораторията в Лос Аламос, където са създадени ядрени оръжия, проведоха изследване, базирано на доказани физически модели. Те моделираха въздействието на огненото кълбо на експлозията върху околната среда, развитието на пожара и въздействието му върху климата. Техните резултати показват, че повечето от изхвърлените сажди падат като дъжд през първия месец, а останалата част се пренася на по-големи височини. Тези учени смятат, че последствията от ядрена война няма да доведат до продължително охлаждане.
Така въпросът за ядрената зима остава открит. Докато някои проучвания предвиждат големи промени в климата, други учени смятат, че въздействията ще бъдат по-малко значими. Допълнителни изследвания и моделиране ще помогнат да се определи по-точно какво може да очаква човечеството след атомна бомбардировка.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
