
Европа и САЩ втвърдяват общата си позиция спрямо Китай
- Свят
- Текст:

Европейският съюз и Съединените щати потвърдиха единството на подхода си към отношенията с Китай, въпреки задкулисните различия.
Това е един от основните въпроси на взаимодействието между ЕС и САЩ , който беше обсъден от техните високопоставени представители на четвъртото заседание на Съвета по търговия и технологии.
Срещата се проведе над Арктическия кръг в Швеция, която в момента е председател на ЕС. Вашингтон отдавна призовава Брюксел да заеме по-твърда позиция срещу Пекин, като го обвинява, наред с други неща, в нелоялна конкуренция.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че Западът е за укрепване на глобалната сигурност и сътрудничество:
Всички ние печелим от търговските и инвестиционни връзки с Китай. Вместо да ги разкъсваме, ние се фокусираме върху намаляването на риска. Чували сте такива думи от лидери от двете страни на Атлантическия океан.
Реалността е съвсем друга. Дори сред страните от ЕС мненията се различават значително за това как да се справят с Китай. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен напоследък се превърна в ястреб, което повече отговаря на позицията на Белия дом. Но някои страни, включително Франция, настояват за по-мек подход, особено ако това помага за поддържането и развитието на търговските връзки.
Никола Поатие, изследовател в института Брюгел в Брюксел, отбелязва това в целия Европейски съюз:
В момента има нежелание да се следва американската линия. Европейските страни имат експортни и вносни интереси в Китай. Много европейски компании печелят големи пари там. За Европа Китай остава основен играч в глобалната система. Поради тази причина такъв конфронтационен курс на САЩ се смята за проблематичен.
ЕС и САЩ са съгласни за необходимостта от създаване на доброволни правила за използването на изкуствения интелект.
Че такъв кодекс се работи и от двете страни на Атлантическия океан, но трябва да бъде одобрен от парламентите, съобщи европейският комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер:
Имаме различни законодателни процедури. В най-добрия случай ще отнеме две или три години, преди това да влезе в сила. Говорим за невероятно технологично ускорение. Тук смятаме, че е наистина важно гражданите да могат да видят конкретните плодове на демокрацията.
Както Брюксел, така и Вашингтон биха искали да видят столиците на всички демократични държави да се присъединят към световен кодекс за поведение относно изкуствения интелект. Но няма да е лесно да убедим комунистите в Пекин да го направят.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
