
Атанасовско езеро - солодобив и резерват в хармония
- Екология
- Автор:

Резерват Лагуна Атанасовско езеро чества своя 40-и рожден ден. Езерото е част от комплекса Бургаски езера, в който се включват и езерото Вая, и Мандренското езеро. Има площ 1690 ха, дължина 9 км, ширина 4,3 км и дълбочина 0,30 м. Водите му са свръхсолени. Състои се от два отделни басейна - Северен и Южен, разделени от пътя Бургас – Варна. Езерото представлява сложна, динамична и постоянно променяща се водна система. По границите му са разположени сладководни водоеми, обрасли с папури и тръстика. Заобиколено е с малки сладководни басейни, мочурливи ливади, канали и с прилежащите земеделски земи е включено в Натура 2000. Като част от Бургаските влажни зони е обхванато от Рамсарската конвенция за влажните зони. През 1906 г. естествените крайбрежни местообитания са превърнати в солници, за да бъде ограничена популацията на комари и разпространението на малария. Водното огледало е разделено на 170 басейна за солодобив с различна големина посредством диги и валове, които се поддържат от Черноморски солници АД Бургас. Предстоящо е най-големият воден басейн в Северния солник да бъде разделен на малки части чрез изграждане на 3 диги. Налице е модел за симбиоза между опазена природа и човешка дейност. Всеки басейн е уникален воден свят, който се „рестартира“ няколко пъти през сезона. Солодобивът помага при управлението на водния режим. Водата зависи от повърхностните, морските и подземните води, като циркулацията на водата е от ключово значение за състоянието на лагуната. Езерото е оградено от 23-километров канал, който събира сладководните води на всички реки, вливащи се в Атанасовското езеро, и ги отвежда в морето. Добивът на сол се извършва по традиционен начин, щадящ околната среда и обитателите на резервата. Готовата сол се събира еднократно и се струпва на бохори от 500 до 4 хил. тона. Тук стопанската дейност подпомага и пази голямото биоразнообразие, а красивите цветове и солните пирамиди – бохори, са любим обект на творци и фотографи.

Атанасовското езеро е феномен. Това е най-богатото на птици място в България – 315 вида от общо 423 вида в цялата страна. Птичият рай на България. Най-големи са популациите на дъждосвирци, саблеклюни, бели ангъчи, пеликани, чапли, дебелоклюни рибарки, блатни лястовици, кокилобегачи, белочели рибарки и други. Стотици птици гнездят и почиват по дигите и валовете. Природозащитните бригади, които се организират всяка година в края на м. август, изграждат дървени платформи за гнездене и изкуствени острови. Наблюдението на птиците се извършва от специално укритие.

Атанасовското езеро е разположено на втория по сила миграционен поток на птиците в Европа Via Pontica. По време на есенната миграция тук се наблюдават 240 000 бели щъркели, 30 000 розови пеликани и 60 000 грабливи птици. Тук е най-голямата концентрация на мигриращи розови и къдроглави пеликани, тръстикови блатари и вечерни ветрушки. Атанасовското езеро се нарежда на второ място след Босфора по броя на прелитащите малки кресливи орли. Ята розово фламинго отпочиват тук. През зимата езерото не замръзва и в него зимуват къдроглави пеликани, големи белочели, сиви и червеногуши гъски. Атанасовското езеро е най-важното място за размножаването и зимуването на белите ангъчи.

Атанасовското езеро има важен научен, образователен и възпитателен ефект. Тук се подготвят природозащитници. Извършват се наблюдения, изследвания и открития от учени на БАН, Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), Българска фондация Биоразнообразие (БФБ). Провеждат се студентски практики. Разработена е Образователна програма за ученици с няколко модула. На територията на езерото има обособени класни стаи, където се провеждат уроци на открито.

Резерват лагуна Атанасовско езеро има важно значение за отдиха, спорта и развлеченията на гражданите на Бургас, както и на туристите. Достъпът е улеснен от крайбрежни осветени велоалеи. Басейните с луга и кал имат лечебни свойства и са много популярни. Производствено хале на Черноморски солници е превърнато в арена на изкуство – постоянна изложба симБиотично, солничарски кът, базар, морска библиотека, място за отдих. Ежегодно се провеждат Фестивал на солта и Рожден ден на резервата и много други интересни събития. Лагуната на цветните води и розови басейни, бохорите сол и почиващите по дигите птици привличат много туристи, творци и фотографи.

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
