
Унгария: „Затворено, защото няма с какво да плащамe тока“
- Икономика
- Текст:

Те обикновено сключват дългосрочни договори за доставка на газ и електроенергия, за да осигурят стабилни цени, но текущата ситуация (във връзка с руската инвазия в Украйна) им изигра жестока шега: мнозина са изправени пред пет или дори десетократно увеличение на тарифите.
Централното правителство отказа да помогне на местните власти и десетки градове решиха да намалят потреблението. Сред тях е Сегед, град в южната част на страната с население от 160 000 души.
От 1 януари унгарската държава създаде неработеща система в общинския сектор. Има общини, които не функционират пълноценно от септември, опитват се да изпълнят поне минимум задължения, намаляват градския транспорт, затварят институции
Тамаш Ковач -Заместник-кмет по икономиката на Сегед, пред Euronews.
На първо място бяха засегнати библиотеки, театри, спортни комплекси, басейни и спа центрове. В Сегед през последните седмици бяха затворени 10 институции, от известния музей до главния театър.
В близкия малък град Мако властите са направили всичко, за да продължи работата на местния термален център - жизненоважен обект за туризма.
Местните споделят, че са се примирили със суровата реалност.
Будапеща все още се държи, но и тук градските съоръжения изпитват сериозни затруднения.
"Миналата седмица стана ясно, че най-големият хотел в страната, Hungária с 499 стаи, също ще затвори след няколко дни и ще отвори врати едва в началото на март", съобщава специалният кореспондент на Euronews Адам Маджар от Будапеща.
"Неговото ръководство, въз основа на данните за предварителната заетост реши, че поддържането на хотела отворен през зимата не е рентабилно."
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
