
Всяка втора руска компания е отрязана от експортните пазари
- Икономика
- Текст:

Почти половината от руските компании износители изпитват затруднения с продажбата на продукцията си в чужбина заради санкциите на Запада и ограниченията върху международните разплащания.
10% от износителите са принудени прекратят доставките на външния пазар, а други 35% са се сблъскали с частично спиране на износа, показва оперативно допитване до предприятията, проведено от Централната банка на РФ, съобщава The Moscow Times.
Като цяло почти 60% от компаниите износители са имали известни проблеми с експортните доставки, отбелязва регулаторът в обзора "Регионална икономика". В същото време само една четвърт от попадналите под санкционния "бойкот" са успели да намерят нови купувачи за своите стоки.
Най-плачевна ситуация Централната банка е регистрира в дървообработващата промишленост, която от началото на лятото е под ембарго на Европейския съюз. 52% от компаниите са били принудени да спрат изцяло или частично износа, тъй като са се сблъскали с откази на контрагенти и не са успели да намерят алтернативни клиенти.
Случващото се в горския отрасъл е "по същество катастрофа", оплака се през юни генералният директор на компанията "Свеза Лес" Анатолий Фришман. Според топ мениджъра, който оглавява най-големия производител на шперплат в страната, опитите за преориентиране на износа към Азия са го направили нерентабилен: превозването на продукти в Китай е твърде скъпо.
Близка до катастрофална е ситуацията и в металургията, където 29% от компаниите не са могли да намерят клиенти, които да заменят "отказалите се", а други 12% са били принудени напълно да ограничат доставките.
Почти толкова - 13% от компаниите, са спрели износа в машиностроенето, други 19% са загубили част от купувачите си. Не са намерили купувачи, или напълно са спрели износа 30% от химическите заводи, 18% от селскостопанските предприятия, толкова производители на хранителни продукти, следва от проучването на Централната банка.
Ако изключим суровините и енергийните прдукти, които частично попаднаха под европейското ембарго, спадът на износа ще бъде 17% в края на годината, предупреди първият вице-премиер Андрей Белоусов в края на август. Министерството на икономическото развитие прогнозира, че приходите на икономиката от износ през тази година дори ще нараснат - от 493,8 на 585,3 милиарда долара. Това обаче е следствие главно от покачващите се цени на петрола и газа.
Що се отнася до несуровинните неенергийни прдукти, то за тях не е лесно да се намерят купувачи дори в "приятелските" страни, оплака се Белоусов: "В света никой доброволно няма да отстъпи пазарите. Дори нашите приятелски страни - всички се борят за пазари".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
