
Как Русия се бореше срещу разширяването на НАТО през съветската ера
- Smart Life
- Текст:

Казват, че в замразяването на членството на Франция в НАТО от 1966 до 2009 г. голяма роля е изиграла съветската Мата Хари. Тя е Лариса Кронберг – една от многото красавици в руското кино с роли не само на сцената и екрана, но и в живота. Качествата ѝ за участие в разузнаването са проучени още докато е студентка. И едва навършила 22 години, след покана и разговор с полковник от КГБ, тя се съгласява да стане професионален разузнавач.
Лариса Кронберг е красива, но и много интелигентна, припомня биографията ѝ newrezume.org. Дъщеря на етнически поляк и шведка, бъдещата звезда на тихия фронт получава отлично образование – знае френски и английски, спортува, играе шах и влиза с блестящи атестации в ковачницата на съветските актьори - ВГИК. Но се влюбва и се жени за грузинец, ражда син, после бързо се развежда и е принудена да даде детето на бившия си съпруг в Грузия – казват, че повече никога не е видяла наследника си.
За да я утеши, „инструкторът” от КГБ ѝ предлага да излезе за една година в академичен отпуск и да си почине в „санаториум” в Одеса – скромна фасада за училището за специални агенти в черноморския град. Там Лариса получава кодовото си име „Синеоката” и всички необходими шпионски умения. Завършва ВГИК и се снима в съветското кино, дори през 1955 г. е отличена с награда на филмовия фестивал в Кан в категорията "Най-добър актьорски ансамбъл".
Но най-важното събитие за младата актриса-разузнавач е операцията от 1957 г., наречена "Галант" - христоматиен пример за вербуване на чужди дипломати в бившия СССР. „Синеоката” Лариса омайва френския посланик в СССР Морис Дежан – семеен, сантиментален 50-годишен дипломат от кариерата. На светско събитие му представят Лариса и „романът” им започва...
След почти половин година „влюбените” празнуват свободата си в апартамента на Лариса, под предлог, че несъществуващият ѝ съпруг е в командировка. И като в мелодрама, „командированият” се връща у дома без време, „залавя” двойката и с помощта на свой приятел (и двамата офицери от КГБ), започват да налагат любовника. Той обаче успял да извика, че е дипломат и... го „пуснали”.
Разбира се, КГБ започва да изнудва Дежан и той поддава. В продължение на 6 години работи за руското разузнаване, влияейки силно за множество отстъпки на френската република в полза на Съветите. По неизяснени и до днес причини, идеята Франция да напусне НАТО се заражда у президента ген. Де Гол именно след негово посещение в Москва. И на На 21 февруари 1966 г. Франция излиза от военните структури на НАТО. От страната се изтеглят 29 военни бази с близо 33 000 души личен състав. И така до 2009 г., котато Париж възстановява пълноценното си място в Северноатлантическия алианс.
За операцията си с Морис Дежан Лариса получава златен швейцарски часовник с диаманти, апартамент и правителствена награда. Запознати казват, че това е една от малкото известни истории от нейния двойствен живот. Много се говори и за връзката ѝ със световния шампион по шах Михаил Тал, когото Лариса „закрепостява” в СССР, разсейвайки страховете на КГБ, че знаменитият гросмайтор може да емигрира.
Междувременно Лариса Кронберг продължава да се снима и прави някои запаметяващи се роли. Актрисата умира на 87 годишна възраст през 2017 г., оставяйки след себе си много неразкрити тайни като една от най-съблазнителните съветски шпионки.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
