
Платиненият юбилей на Елизабет II преобрази Стоунхендж
- Bright Life
- Текст:

Инсталацията е знак на почит към 96-годишната кралица като историческа фигура и не случайно ще се осъществи на една от най-знаковите британски забележителности. Организаторите от English Heritage казват, че замисълът е „да съберат на едно място две британски икони” и според част от зрителите, гледката е невероятна.
Но не всички приветстват идеята. Според критиците ѝ е „лигава” и неподходяща за култовото място. „Hейно Величество кралицата е глава на Църквата на Англия, а Стоунхендж е древен, предхристиянски паметник. Само аз ли се чувствам объркана?“, пита в Twitter известна ирландска обществена фигура.
Разбира се, ролята на Елизабет II като духовен лидер е чисто символична, а функцията на Стоунхендж като „свещено място” не е доказана, посочва списание Smithsonian. Мегалитният паметник е строен на няколко етапа между 3000 и 1500 г. пр. н. е. и се смята, че разположението на каменните стълбове е нещо като звездна карта. Има хипотеза, че паметникът е слънчев календар, а скорошни находки подсказват, че мястото може би е било гробище.
Според съвременните изследвания, Стоунхендж е построен няколко хиляди години преди появата на келтските друиди, които в миналото се смятаха за създатели на монумента. Въпреки че тази теория се опроверга, съвременните последователи на келтската религия, наричащи се езичници, твърдят, че за тях Стоунхендж е свещено място за поклонение и религиозни церемонии.
Те естествено, са противници на идеята със съвременната инсталация, посветена на юбилея на Елизабет II. Културната проява им даде повод за пореден път да се опълчат и срещу тълпите посетители на Стоунхендж – около 1,6 милиона годишно. Но „езичниците” казват, че това е свещена земя, а не туристическа атракция.

Преди десетина години британски аристократ предложи паметникът да се осветява през нощта, което хвърли в гняв и възмущение любителите астрономи, езичниците и дори неясното съсловие, наричащо се „неодруиди”, които се обявиха твърдо срещу превръщането на Стоунхендж в „тематичен парк”.
Тези опасения не попречиха на редица прожекции върху паметника, в чест на исторически събития. През 2014 г. върху Стоунхендж са прожектирани снимки на войници от Първата световна война по повод възпоменателната служба в тяхна памет, а в края на 2020 г. камъните станаха екран за лицата на осем души, които се грижиха за обектите на британското културно наследство по време на пандемията.
Настоящата инсталация предизвика и някои шеговити сравнения между възрастта на двата културни феномена – Стоунхендж и Елизабет II. Лекият хумор не е случаен – според скорошно проучване на YouGov, един на всеки четирима британци подкрепя премахването на монархията.
Елизабет II става кралица през 1952 г. на 25-годишна възраст след внезапната смърт на баща ѝ. Управлението ѝ продължава рекордните 70 години, счупвайки рекорда на кралица Виктория, управлявала „само” 64 години.
Обединеното кралство и нациите от Британската общност ще отбележат безпрецедентното царуване на Елизабет II с четиридневен празник. В цялата страна се организират изложби по повода, включително две в галерия Sotheby's London, която ще покаже корони и портрети на жените, седяли на британския трон.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
