
Граничният град, където НАТО и ЕС се срещат с Русия
- Актуално
- Текст:

Градът е особено място – почти цялото му население от близо 60 000 души говори руски, така че Нарва е най-големият рускоговорящ град в ЕС. Разположен е на западния бряг на река Нарва, която се влива в Балтийско море. На източния бряг е Русия. На двата бряга, една срещу друга са изправени две гигантски крепости – от запад замъкът Нарва, построен от нахлуващите датчани през XIII век, от изток - крепостта Ивангород, построена от великия московски княз през 1492 г.
Голяма част от границата между Естония и Русия пресича езерото Пейпус (Чудско-Псковското езеро) и се смята, че евентуална инвазия на Москва вероятно ще дойде или тук, или по-на юг, в близост до Латвия, отбелязва ВВС.
През река Нарва преминава мост, ограден с висока ограда, покрита с бодлива тел. В двата края на моста са митническите постове – мястото, където „докосвате ръба на Руската федерация”, според началника на граничната полиция. Естонските граничари нямат много контакти с колегите си от руска страна, но поддържат гореща връзка по оперативни въпроси.
Контролът на граничния пункт е повишен след инвазията в Украйна, превозните средства се проверяват най-щателно. Именно през този граничен пост преминава потокът от хиляди украинци, много от които са избягали от ужасите на Мариупол и други военни зони. В Естония влизат до 300 души на ден, но повечето се насочват към други страни или се връщаг в Украйна.
Според кметът на Нарва, в началото на войната градът е бил стъписан. Гражданите, от които 47% естонци, 36% руснаци и множество предимно рускоговорящи лица без гражданство, са изживели силен стрес, нарушил живота в града.
Преди инвазията тук са се излъчвали руски телевизионни канали, а хората редовно са „прескачали” до Ивангород и Санкт Петербург, който е по-близо до Нарва, отколкото естонската столица Талин. Но сега съответните консулства в Нарва и Санкт Петербург са затворени. Визи се получават трудно, а Естония забрани руските телевизионни програми, тъй като са пълни с пропаганда на Кремъл.
Това, което шокира гражданите на Нарва, е състоянието на украинците, преминаващи през града. „Те сякаш са минали през ада, светлината в очите им сякаш е угаснала”, казва новоназначената на кметския пост Катри Райк и добавя „Това е и наша война. Тук го усещаме”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
