
Световната банка: Настъпи най-тежката ценова криза от 70-те години на миналия век
- Анализи
- Текст:

Това отбелязват експерти от Световната банка (СБ) в нов обзор на стоковите пазари (Commodity Market Outlook).
Световната банка прогнозира, че през 2022 г. цените на енергията ще се повишат с над 50%, а на неенергийните стоки - с почти 20%.
Въпреки по-нататъшния спад на цените на почти всички видове стоки през 2023-2024 г., експертите очакват цените на стоките през този период да се задържат доста над средните за срок от пет години.
Анализаторите на Световната банка в "стоковия" обзор Commodity Market Outlook отбелязват, че последствията от конфликта в Украйна и ситуацията с енергийните ресурси може да са по-продължителни, отколкото при предишни кризи - световната икономика навлезе в ерата на най-силния ценови шок от 1970-те години. Сега потребителите имат по-малко възможности да заменят един вид изкопаемо гориво с друг, тъй като покачването на цените засегна всички сектори на пазара.
Световната банка предупреждава, че намаляването на данъците и субсидиите, прилагани в момента от страните, вместо дългосрочни мерки за намаляване на търсенето и насърчаване на алтернативни източници на доставки, могат само да засилят недостига на предложения и ценовия натиск върху пазара на горива.
В допълнение, принудителният преход към по-скъпи търговски модели (например преструктуриране на логистиката поради промяна в доставчика на суровини) може да доведе до продължителна инфлация.
Като цяло, според СБ, през 2022 г. цените на енергията ще се повишат с над 50%, а неенергийните стоки с почти 20%. През 2023-2024 г. цените на суровините ще намалеят, но ще останат над средните за пет години.
Средната годишна цена на суровия петрол Brent през 2022 г. ще нарасне с 42% до 100 долара за барел. Той ще спадне до 92 долара за барел през 2023 г., ако прекъсванията в доставките спрат и производството на петрол се увеличи в страни, различни от Руската федерация, при по-бавен растеж на търсенето.
В същото време Световната банка предупреждава, че разширяването на санкциите на ЕС срещу Русия може да доведе до сериозни сътресения на петролния пазар: резервните мощности на ОПЕК може да се окажат по-малки, отколкото се оценяват днес, а шистовата индустрия в САЩ вече е изправена пред недостиг на работна ръка .
СБ отбелязва, че при новите условия замяната на изкопаемите горива с чисти енергийни източници ще се забавя.
Очакваното покачване на цените на газа през 2022 г. (със 111% в Европа) ще доведе до поскъпване на торовете с почти 70%. Това от своя страна ще доведе до увеличение на себестойността на селскостопанските продукти - поради отказа на фермерите от торове, с последващо намаляване на добивите и намаляване на предлагането.
Цените на храните през 2022 г. ще се повишат средно с почти 23%, на пшеницата - с над 40%. Това ще окаже допълнителен натиск върху развиващите се икономики, които зависят от вноса на зърно, особено от Русия и Украйна.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
