
Въпрос на седмицата: дали, купувайки Twitter, Мъск не отхапа твърде голям залък
- Анализи
- Текст:

Ексцентричният милиардер е собственик на четири мегакомпании с грандиозни цели: Tesla, най-скъпата автомобилна компания в света, Space X, която проектира, произвежда и изстрелва космически кораби, Boring Company, която се стреми към революция в транспорта и Neuralink, натоварена с мисията да свърже човешкия мозък с компютрите.
Именно в новата му придобивка Twitter през 2019 г. попитаха Мъск дали е вярно, че работи по 90 часа в седмицата. „През последните години часовете бяха много повече. Не го препоръчвам обаче - лошо е за здравето и щастието", отговори тогава Мъск.
Милиардерът е известен работохолик, но като собственик на Twitter той поема една от най-трудните за управление компании в Силиконовата долина. Защото Twitter не е обикновена голяма технологична платформа, а машина за генериране на новини, с влияние по целия свят, коментира ВВС.
По повод покупката на Twitter, Илон Мъск каза, че е "абсолютист на свободата на словото", но скоро след това направи уговорката, че „под свобода на словото имам предвид това, което отговаря на закона“. Това определение обаче крие проблеми. Първо, в различните страни законът е различен. Освен това, често е трудно да се разбере дали един туит нарушава закона в реално време, дали насърчава незаконни действия, кога преминава тънката граница между критика и клевета и в кой момент речта на омразата прераства в тормоз.
Така че с управлението на Twitter, Илон Мъск ще трябва да се гмурне в дълбока юридическа материя, с всичките ѝ празнини, предизвикателства и клопки. Но Twitter „върви” и с някои други структурни проблеми. За разлика от Facebook или YouTube, Twitter никога не е бил особено печеливш. Илон Мъск казва, че ще обърне това – но цената е време и усилия. И другите компании от портфолиото му с право се тревожат, че новото поприще може да ги ощети.
Акционерите на Tesla са загрижени, тъй като откакто се заговори за покупката на Twitter, акциите на автомобилната компания паднаха с 12.9%, а пазарната ѝ стойност намаля със $ 126 милиарда. Дестабилизираща новина е също, че последното начинание на Мъск може да доведе до продажба на дял от Tesla – той трябва да събере $ 21 милиарда собствен капитал, което в аналогични случаи е правил чрез заеми, гарантирани с активите му. Но ако акциите на Tesla продължат да падат, сделката за Twitter може да се усложни, тъй като е структурирана около доскорошната по-висока стойност на тези акции.
Илон Мъск не е първият предприемач с много и големи компании. Но да се управляват пет компании от този калибър, означава управлението им да се повери на други мениджъри - а това е в разрез с нагласите на г-н Мъск, който се самоопределя като "наномениджър".
Миналата година той каза, че не иска да бъде главен изпълнителен директор на нищо. Може и да е вярно. Но със сигурност иска да участва в ежедневното управление на всичките си компании. „Той може да изпълнява много задачи едновременно", казват от Tesla и сигурно добре знаят това. Критиците му казват, че за да успее, или трябва да се клонира, или да удължи денонощието. Защото пет такива дини под една мишница – дори да е на Илон Мъск, разтревожиха акционерите и инвеститорите му, а в големия бизнес това крие много подводни камъни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
