
Динамично развитие на застрахователния пазар: резултати към декември 2021 г.
- Прогнози
- Текст:

Ясно очертана тенденция за динамичен пазарен растеж - това показват данните към м.декември 2021 г., публикувани от Комисията за финансов надзор.
Общо за застрахователния пазар ръстът на премийния приход е 12,7%, като сумата достига 3,247 млн. лв. Изплатените обезщетения са с 7 % по-високи спрямо същия период на 2020 г. и възлизат на 1,295 млн.лв. Това е сериозен ръст в контекста на пандемията, ограничителните мерки, понижението на жизнения стандарт на много домакинства и стагнацията в редица сектори на икономиката. Доброто пазарно представяне се вижда и при сравнение на резултатите с предпандемичната 2019 г. - премийният приход към декември 2021 г. бележи 11,5% ръст спрямо този от същия период през 2019 г. Особено интензивно е развитието на животозастраховането, което не само се възстанови от спада на 2020 г., но и отбеляза 22 % ръст в премийния приход спрямо предпандемичната 2019 г. През 2021 г. делът на животозастраховането в премийния приход общо за пазара достига 19%, като за сравнение през 2019 г. е бил 17%, а през 2020 г. – 15%.
Пазарът на общо застраховане постига ръст на премийния приход от 8,2 % на годишна база и към м. декември е в размер на 2,640 млн. лв. Изплатени са обезщетения за 1,059 млн. лв., като изменението на годишна база е 4,6%. Традиционно пазарът е доминиран от задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Делът й в премийния приход по общо застраховане е малко над 43% със събрани премии по тази линия на бизнес в размер на 1,145 млн.лв., което е нарастване от 7,6% на годишна база. Още по-висок е делът на изплатените обезщетения по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите - над половината от изплатените обезщетения в общо застраховане – 56% - като сумата възлиза на 691 млн. лв. Очаквано, застраховка „Каско“ на автомобилите е втора по дял от премийния приход - с 27%. По тази линия на бизнес е събран премиен приход от 709 млн. лв., с 8,6% повече от същия период на 2020 г.
Бизнес линията „Пожар и природни бедствия“ е на трето място с дял от 12% от премийния приход по общо застраховане. Пазарните данни в края на 2021 г. потвържават очерталата се тенденция на устойчив растеж. Събраните премии са в размер на 316 млн. лв, като нарастването на годишна база е 9,4%. Изплатени са обезщетения за 65 млн. лв. Значителен ръст от 13,3% отбелязва застраховка „Пожар и други опасности“ с премиен приход от 105 млн.лв., като заедно с това има ръст и при изплатените обезщетения от от 32%. По линия на застраховка „Кражба, грабеж, вандализъм“ премийният приход е в размер на 22 млн. лв., като ръстът спрямо 2020 г. е 6,4%.
Развитието по линия застраховка „Пътуване в чужбина“ е особено динамично с постигнат ръст на премийния приход от 96% на годишна база към м. декември 2021 г. Показателно е също, че събраните премии от 75 млн. лв. са близо два пъти повече от премийния приход по тази застраховка от края на предпандемичната 2019 г. Заедно с това нарастват и изплатените обезщетения – на годишна база към м.декември 2021 г. ръстът е 40%, а сумата достига 11 млн. лв. Възможно е сред причините за интензивното развитие да е и повишеното разбиране сред потребителите за смисъла и ползата от тази застраховка покрай пандемичната ситуация.
Пазарните данни към м. декември 2021 г. очертават година на изключително представяне за животозастраховането. Постигнатият ръст на годишна база е цели 38%, като такъв значим и изпреварващ общото застраховане темп на нарастване е рядко явление за българския пазар. Премийният приход в животозастраховането е 607 млн. лв., а изплатените обезщетения възлизат на 236 млн. лв., с 20% повече спрямо същия период на 2020 г.
Особено интензивен е ръстът на премийния приход по линия на застраховка „Живот“, свързана с инвестиционен фонд - 127 % на годишна база към м. декември 2021 г., а събраните премии са в размер на 246 млн. лв. За сравнение, през същия период на 2019 г. те са възлизали на 91 млн.лв., а за 2020 г. - на 108 млн.лв. Това развитие се дължи на редица причини, сред които търсенето на по-изгодни алтернативи за управление на спестяванията. Очаквано, застраховка „Живот“, свързана с инвестиционен фонд има водещ дял от цели 40,4% в общия премиен приход в животозастраховането. На второ мяст се нареждат смесените застраховки „Живот“ с дял от близо 20% и премиен приход от 120 млн. лв., следвани от рисковите „Живот“ (само с покрит риск смърт) с дял от 14% и премиен приход от 85 млн. лв. Особено показателен е силният ръст на обезщетенията по линия на рисковата „Живот“ – с цели 79% на годишна база към м. декември 2021 г. – който най-вероятно идва в резултат на пандемията COVID-19 и тежките последици от нея за живота и здравето.
Устойчив остава трендът за повишен интерес към здравните застраховки през 2021 г. Заедно с това е видна тенденцията за изпреварващ темп на ръст на обезщетенията спрямо ръста премийния приход, отново вероятно в резултат на пандемията. По линия на застраховка „Заболяване“ в животозастраховането ръстът на премийния приход е близо 14%, а на обезщетенията 25%, а в общото застраховане тези показатели са около 12%.

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
