
Какво причинява на организма преместването на часовниците с един час напред
- България
- Текст:

На 27 март преминаваме към лятното часово време, съобщи БНР. В 3.00 сутринта в неделя стрелките трябва да бъдат преместени с един час напред.
При смартфоните и компютрите тази смяна става автоматично.
Смяната на времето смущава системите в човешкия организъм, казва д-р Лойд Джоунс - председател на американската асоциация за сърдечно здраве.
„Няколко дни след като сменим с час напред времето през пролетта сме свидетели на по-високи нива на хоспитализации поради инфаркти, инсулти и нарушения на сърдечния ритъм. За сравнение през есента, когато получим един час повече за сън, пък виждаме по-малко от очакваните приети в болници хора за същите тези проблеми със сърцето и мозъка.“
Смяната на времето се отразява по-зле на хората със сърдечносъдови заболявания, диабет, високо кръвно налягане и висок холестерол и пушачите.
„Все повече разбираме колко е важен за нашето здраве вътрешният ни часовник. Когато имаме един час повече за сън това означава по-ниски нива на хормоните на стреса и по-ниско кръвно налягане през следващите дни. Аналогично, когато загубим този час през пролетта нивата на хормоните на стреса са по-високи.“
Препоръките на лекарите са за сън между 7 и 9 часа всяка нощ за възрастни хора. Риск за здравето има както при по-малко, така и при повече часове сън.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
