
Колко често трябва да перете дънки, сутиени и пуловери
- Лайфстайл
- Източник: Insider
- Автор:

Специалистите съветват да перете сутиена си след 2 или 3 обличания или веднъж на 1- 2 седмици, ако не го носите всеки ден. Твърде честото му пране е вредно за материята и структурата му. Добре е прането да става ръчно или да използвате плик за бельо, ако непременно държите на машинното пране. Не е желателно да го търкате много, достатъчно е да напълнете мивката си с хладка вода и мек почистващ препарат (без алкохол или белина). Оставете сутиена в сапунената вода да се накисне, докато гледате например епизод на Netflix, след което го изплакнете и сложете да се суши.
Тъй като сутиенът е в пряк контакт с тялото, изпотяването, бактериите, маслата за тяло, ако ползвате такива, се прехвърлят върху тъканта и ако останат във влакната, започват да разграждат материята. Това особено важи за еластичните влакна.
Дънките трябва да се перат колкото е възможно по-рядко, за да запазят външния си вид. Ако имат лоша миризма, се препоръчва да ги изперете със студена вода и да ги окачите на сушилнята.
Пуловерите се перат толкова често, колкото е необходимо, но внимавайте да не ги разтегнете или свиете, докато съхнат. Те бързо поемат миризмите, затова след няколко обличания трябва да се изперат. Но много хора се колебаят да перат сами по-хубавите пуловери, като вместо това избират химическо чистене. Според специалистите можете да перете кашмирен пуловер у дома в режим ръчно пране на пералнята или в мивката ръчно с pH неутрален препарат и студена вода за предпазване на нежните материи.
Истинският трик обаче е правилното сушене на пуловерите ви. Според експерти можете да ги сложите в сушилнята за няколко минути, след което да ги поставите на кърпа върху равна повърхност (като дъска за гладене), за да изсъхнат.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
