
По какъв начин живакът попада в рибата, която ядем
- Екология
- Текст:

В реките на Съединените щати понякога хората хващат риба, която съдържа живак. Имаше случаи на отравяне с него, съобщава The Conversation . Но как живакът попада в рибата? Отговорът на този въпрос дава професорът, изпълнителният директор на Института за екологична устойчивост към Университета в Индиана (САЩ) Габриел Филипели.
Живакът е токсичен материал, който е опасен за здравето. Той особено силно влияе върху развитието на мозъка при децата. Един от начините живакът да попадне в речната риба е чрез газовете, които се издигат нагоре по тръбите на електроцентралите, работещи с въглища.
Като цяло, според учения Габриел Филипели, вероятността уловената риба да съдържа живак зависи от типа риба. Рискът от отравяне е свързан и с възрастта и здравословното състояние на човека, който консумира този продукт.
Що се отнася до въглищните електроцентрали, живакът попада от тях в околната среда по следния начин. Самите въглища съдържат живак. По време на изгарянето им той излиза през комините под формата на газ. Също така живакът може да падне заедно с дъжда, може да се забележи и в мъглата.

Изследователи устанояват, че в растенията и почвата, намиращи се в близост до електроцентралите, концентрацията на живак е повишена.
Живакът от въглищните електроцентрали навлиза в почвата, а след това във водоемите. В тези резервоари умерено опасният живак се превръща от бактериите в токсичен - т. н. метилживак. Най-много живак сред обитателите на реки и езера съдържат хищните риби от рода на малък костур, щука, голям костур, езерна пъстърва и северна щука. Средно в тях се съдържа достатъчно количество живак, така че само консумацията на една порция риба на месец става опасна за бременните жени и децата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
