
Детектор на NASA ще сканира небето за астероиди на всеки 24 часа
- Актуално
- Текст:

ATLAS се управлява от Коодинационен цетърр при Института по астрономия към Хавайския университет и първоначално разполагаше с две системи панорамни телескопи на Хаваите, но сега оборудването се попълни с още две съоръжения от този тип в Чили и Южна Африка, което позволява обхват на целия небосвод. Това ще даде на астрономите безпрецедентно предимство в откриването на потенциално опасни близки до Земята обекти (NEO) седмици преди възможен удар.
„Добавянето на двата нови телескопа е важно, както е важно да намерим астероидите преди те да ни намерят и да можем да ги хванем преди те да ни хванат”, казва за Live Science Кели Фаст, програмен мениджър за наблюдение на обекти в близост до Земята към Службата за координация на планетарната отбрана.
В момента NASA знае местоположението и орбитата на приблизително 28 000 астероида. От влизането си в експлоатация през през 2017 г. ATLAS е открил повече от 700 близки до Земята астероида и 66 комети. Две от небесните канари, открити от ATLAS, вече удариха Земята, като първата експлодира край южния бряг на Пуерто Рико през 2019 г., а втората кацна близо до границата на Ботсвана и Южна Африка през 2018. За щастие и двата астероида бяха малки и не причиниха никакви щети.
Въпреки че по-голямата част от обектите в близост до Земята не са със застрашителни размери, има и много астероиди с опустошителна мощ, което е причината за разширяването на ATLAS. През март 2021 г. метеор избухна над американския щат Върмонт със сила от 200 килограма тротил, но тази мощност е далеч от взрива при удара на метеор в руския град Челябинск през 2013 г. Експлозията беше с еквивалента на около 400 - 500 килотона тротил. Огнените топки, което заваляха над града и околностите му, раниха около 1200 души и повредиха инфраструктура, сгради и прозорци.
През последните години NASA засилва действията си за откриване и отклоняване на астероиди. Освен внедряването на калкулатора Sentry-II за изчисляване на траектории през декември 2021 г., космическата агенция стартира и еднопосочна мисия, наречена Тест за двойно пренасочване на астероиди (DART), която ще прецени ефективността на контролиран сблъсък при отклоняване на космически тела и може да залегне в основата на бъдеща планетарна система за защита от астероиди.
Засега NASA казва, че не вижда астероиди, застрашаващи Земята, но учените държат очите си отворени. „Нашата цел е да открием опасността от евентуален сблъсък години, дори десетилетия по-рано, така че да може да бъде отклонен с технологията DART, с която вече разполагаме”, казва Линдли Джонсън, офицер по планетарната отбрана в централата на NASА. Той подчерта, че „DART, NEO Surveyor и ATLAS са важни звена" в работата за подготовка на Земята при заплаха от астероиден удар.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
