
Защо Украйна си купи ледоразбивач, като Черно море не замръзва
- Свят
- Текст:

5,5 милиона долара - такава е сумата на сделката, благодарение на която Украйна стана щастлив притежател на новичък ледоразбивач, съобщава LegendaPress.
Въпреки, че "новичък " е силно казано. Ледоразбивачът е на повече от 30 години. Той е с една година по-стар от Украйна в сегашната й модификация.
Първоначално корабът е принадлежал на британците, но те решават да се обзаведат с нов кораб, а този рядък уникален образец предават на украинците.
$ 5,5 милиона – скъпо ли е или не?
По някакво случайно съвпадение масата на кораба е около 5,5 хиляди тона. Излиза, че за всеки килограм от ледоразбивача украинците са платили по 1 долар.
Тъй като сделката става през лятото, когато черните метали бяха скъпи, може да се каже, че ледоразбивачът е закупен приблизително на цената на скрап.
Не е изключено , че британците първоначално са възнамерявали да го предадат и за скрап, но тук изведнъж се появяват киевчаните с викове: "Защо да пропада така залудо, ние ще го купим", коментира шеговито интернет порталът.
Е, купиха го... В края на лятото той пристига в Одеса. Ледоразбивач. В курортната Одеса. По това време морето е с температура +23° С. Снимчиците с туристите на плажа на фона на ледоразбивача ще се получат хубави, да.
За какво на Украйна й е нужно да купува ледоразбивач?
"Подводницата се заблуди в степите на Украйна" - сега тази шега придобива нови цветове.
Съгласете се, че на пръв поглед новината за закупуване на ледоразбивач от страна на Украйна предизвиква лек смях. Къде е Украйна, а къде са ледовете? Украйна си няма Арктика. Черно море пък не замръзва (добре де, освен леко и много рядко).
Къде ще го използват? За рейсовете Одеса-Бердянск ли? Или ... може би Украйна е решила да нахлуе в традиционната руската територия - Северния ледовит океан?
Не, много по-просто е. Украинците на този ледоразбивач ще ходят ... до Антарктида. А тя е на, има-няма, само някакви си 14-15 хиляди километра от Одеса!

Въобще – относно Антарктида. Малко хора знаят, но Украйна притежава там полярна станция, наречена "Академик Вернадски".
Станцията се намира, разбира се, не там, където е рускага "Изток", т.е., като цяло, не в най-студената част на континента, а така - от края. Дори не на самото тяло на Антарктида, а на остров, близо до големия антарктически полуостров.

Тук сигурно вече много хора са се възхитили, че украинците са си построили даже станция в Антарктида.
Да, полярната станция е хубава вещ, изключителна. На пръсти се броят държаните, които имат такава. Само че, украинците не са построили своята станция "Вернадски". Те са я купили през 1996 г. от същите тези британци.
Макар, че .. как така са я купили? Сумата на сделката е само 1 фунт стерлинги Това означава, че станцията просто е подарена на Украйна. Явно съдбата й е такава - да доизносва и да използва всичко от по-големия си брат-другарче.
Именно за да се осигури дейността на станцията, на Украйна й е необходим ледоразбивач. Та нали там трябва да се доставя храна, гориво, оборудване, да се сменят хората. А може и туристи, пътуващи на стоп да се докарат - парите никога не са излишни.
Дали тази сделка е изгодна за Украйна?
Въпреки ироничното настроение на автора на статията, не е известно дали тази сделка е неизгодна за Украйна или не.
От една страна, разбира се, ледоразбивачът (макар и 30-годишен), реално го получиха почти даром. Освен това, след като имат полярна станция, трябва и да стигнат до нея по някакъв начин. По-рано, за тази цел Украйна чартира чужди ледоразбивачи, а това струва много пари. Ледоразбивачите в света не са толкова много, при това почти всички са руски.
От друга страна, ледоразбивачът е стар, износен. Той се нуждае от основен ремонт, а се говори и за 6 милиона долара годишно за поддръжка. Също така, не е съвсем ясно защо на Украйна й е нужна полярна станция, от която дори Великобритания се отказва (с икономическата си мощ на 90-те години).
Като цяло, всичко е много сложно и нееднозначно. И все пак, вероятно Украина има едно наум, там хората не са глупаци. И ако тази сделка не е част от някакъв бюджетна корупционна схема, тогава явно всичко е предварително пресметнато, обмислено и ледоразбивачът не е закупен напразно. Поне в това ми се иска да вярвам, пише авторът на статията.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
