
Кои държави в ЕС са бедни и кои богати
- Важно от "Икономика"
- Източник: DW
- Автор:

Известно е, че разликите в жизнения стандарт в Европейския съюз са големи. Но не липсват и изненади: германците например имат високи доходи, но два пъти по-малко лично състояние, отколкото италианците.
България е смятана за най-бедната държава-членка в Европейския съюз, както и най-корумпираната. В по-добра позиция е Румъния. Брутният вътрешен продукт на глава от населението е 11 440 евро (в България той е само 8680 евро). По данни от ЕК през 2019 г. брутната средна заплата е била 1050 евро, докато в Германия тя е 3994 евро.
Германия пък е богата държава, но гражданите й не са толкова богати. Брутният вътрешен продукт на човек възлиза на 41 340 евро, но нетното лично състояние на германците не е голямо - 16 800 евро, което е два пъти по-малко, отколкото получават италианците.
Гърция пък е в постоянна криза и разчита на помощта на ЕС. Брутният вътрешен продукт на глава от населението й е двойно по-голям от нашия и възлиза на 17 500 евро.
Французите отдават голямо значение на дома и притежават два пъти повече жилища от германците. Средните годишни доходи на французите са с 10 000 евро повече от тези на германците (26 500 евро).
Италия се нарежда в средата на класацията на държавите от ЕС по икономически растеж и доходи. Брутният вътрешен продукт е бил 29 600 евро на човек по данни от 2018 г.
Испанската икономика разчита силно на туризма, който формира 15% от БВП, който по данни от 2018 г. се равнява на 26 440 евро на човек, което е малко по-ниско от средната стойност за ЕС - 31 000 евро.
Швеция е петата по благосъстояние страна в ЕС след Люксембург, Ирландия, Дания и Нидерландия. Тя е страната с най-високи данъци и БВП на глава от населението й възлиза на 46 180 евро. Въпреки това средният нетен доход на човек е 27 511 евро на година, което е малко по-висок доход от този на французите.
Както вече споменахме, Нидерландия е във водещата четворка по благосъстоятелност в ЕС. БВП е 46 800 евро на човек, а средният годишен доход възлиза на 60 000 евро.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
