
Си Дзинпин подкрепя Путин срещу разширяването на НАТО в Източна Европа
- Свят
- Текст:

Президентите похвалиха отношенията си, които Владимир Путин определи като пример за междудържавно сътрудничество през 21-ви век.
„Създаден е нов модел на сътрудничество между нашите страни, базиран между другото на принципи като ненамеса във вътрешните работи, зачитане на взаимните интереси, решимост общата граница да се превърне в пояс на вечния мир и добросъседство“, каза Путин.
Инициативата за разговора дойде от Пекин, „притеснен”, както и руския президент, от „безмилостното разширяване на НАТО” на изток и приближаването на Североатлантическия алианс до границите на Русия, отбелязва ВВС.
Си Дзинпин благодари на руския президент за подкрепата в усилията на Китай да защити свои ключови национални интереси и категорично се противопостави на опитите да се забие клин между двамата. Като отбеляза, че се срещат за тридесет и седми път от 2013 г., китайският лидер каза, че двете страни „защитават истинското значение на демокрацията и правата на човека“.
Заиграването с демокрацията и човешките права не е случайно и за двете страни. Китай е изправен пред санкции за политиката си срещу малцинствата, за репресиите срещу продемократичното движение в Хонконг и предизвикателствата срещу сигурността на Тайван. От своя страна Русия търпи санкции за анексирането на украинския полуостров Крим и за отравянето и лишаването от свобода на опозиционния лидер Алексей Навални.
Путин каза още, че ще бъде на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин през февруари, така че е първият лидер на друга нация, който потвърди присъствието си на събитието, след съобщенията за дипломатическия бойкот от страна на САЩ, Австралия, Канада, Нова Зеландия и др. Си Дзинпин призна, че очаква с нетърпение да започне нова глава в отношенията между Китай и Русия и отново нарече Путин „най-добър и най-близък приятел“.
И двамата лидери изразиха загрижеността си относно „активността на американците за преконфигуриране на настоящата ситуация в Азиатско-Тихоокеанския регион” и подчертаха негативната си оценка относно създаването на нови съюзи в тази част от света, информира съветникът на руския президент, Юрий Ушаков. По думите му, Влдимир Путин и Си Дзинпин са изразили убедеността си, че НАТО "подкопава основите на режима за неразпространение на ядрено оръжие” и увеличава напрежението в региона.
Руският президент получи подкрепата на своя китайски колега и във връзка с искането си към Вашингтон за "гаранции за правна сигурност", които САЩ трябва да дадат на Русия във връзка с разширяването на НАТО на изток и разполагането на войски в Украйна и други съседни на руската федерация държави – акт, на който Русия остро се противопоставя, макар че Украйна е заявила желанието си да се присъедини към НАТО още през 2002 г.
Преди виртуалната среща говорителят на Кремъл Дмитрий Песков посочи, че руският и китайският лидер ще се справят с напрежението в Европа и определи двете страни като "съюзници". „Виждаме много, много агресивна реторика от страна на НАТО и Съединените щати и това изисква дискусия между нас и китайците“, защити руската позиция говорителят.
Съобщението за разговора между лидерите на Русия и Китай дойде ден след срещата на външните министри на страните от G-7, проведена в неделя в Ливърпул. Седемте най-силни икономики направиха поредна демонстрация на единството на Запада срещу Русия и Китай.
За първи път във форума наG-7 участваха страните от АСЕАН, като част от плановете за иницииране на нова „индо-тихоокеанска икономическа рамка“ – пореден опит да се намали влиянието на Китай в региона.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
