
Наркокартелите се обзавеждат с подводни дронове
- Свят
- Текст:

Картелите ги използват за прехвърляне на хероин, фентанил, кокаин, метамфетамини и други наркотици към САЩ през Тихия океан към Калифорния и през Мексиканския залив към Тексас, Луизиана, Мисисипи и Флорида.
Високотехнолотичните роботизирани „мулета” носят много предимства – те са малки, лесно преносими, могат да се проследят, а възможните инциденти и въздействието им върху окенската екосистема просто не влизат в сметката на наркобароните.
Мексиканските специални служби констатират, че наркокартелите предпочитат да купуват подводни дронове за професионално гмуркане. Те струват от $6 до $8 хилади порчето и могат да носят от 1.4 до 2.3 кг. Една подводна пратка фентанил от Мексико до САЩ носи печалба от порядъка на $40 000, което многократно покрива „инвестицията” за покупката на дрона.
Картелите не пускат подводните дронове от брега, а от рибарски лодки, корабчета за екскурзии или водни колела. С едно зареждане дроновете се движат почти четири часа със скорост до метър и половина в секунда. В случай на необходимост, подводният дрон може да се спусне на 200 м дълбочина и това го прави невидим за специалните скенери, които използва бреговата охрана.
Мексиканските картели ежегодно доставят в САЩ наркотици на обща стойност между $22 и $30 милиарда. По-голямата част от контрабандата пристига по суша, в големи камиони, снабдени по някакъв начин с документи за редовен износ и внос на разрешени продукти.
Картелите ползват редовно и товарни гемии, нелегални подземни тунели, въздушни дронове и малки самолети. Редовна практика е и използването на живи „мулета” – често мигранти, които понякога пренасят до 22 кг. забранени вещества. Само миналата година мулета-пешеходци от Гватемала, Салвадор и Хондурас са доставили в САЩ над 32 тона опиоиди. „Екскурзиите” им често завършват трагично, но това не спира хората по пътя им към илязията за по-добър живот.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
