
Израелски учени откриха как да подмладят имунната система
- Здравеопазване
- Текст:

Резултатите, публикувани в авторитетното медицинско списание Blood, разкриват тайната на В-клетките, известни още като В-лимфоцити. Това са клетките, които произвеждат антитела срещу всеки патоген, който попадне в тялото. Те играят ключова роля в защитата на организма от вируси и болести. В-клетките се произвеждат в костния мозък и след това чрез кръвта достигат до лимфните възли и далака, където дебнат патогени, за да ги атакуват.
„Когато сте млади, имате млади В-клетки с много способности да разпознават всеки патоген, влязъл в тялото ви”, обяснява пред The Jerusalem Post ръководителят на научния екип, проф. Дорон Меламед.
В-клетките не живеят дълго, но костният мозък непрекъснато попълва броя им с нови, в един процес, наречен хомеостаза. Но „остарелите” В-клетки всъщност не изчезват, а се превръщат в т.нар. "памет-В-клетки”, които са дълголетни. Така че ако тялото е изложено на патоген, който вече му е познат, организмът няма да се разболее, а ще даде бърз и стабилен имунен отговор, често дори без потърпевшият да разбере, че е бил изложен на патогена.
„С годините натрупваме в тялото си все повече клетки с памет и тъй като са дълголетни, в организма не .остава място за нови В-клетки", пояснява проф. Меламед.
И когато се появи нов патоген, като коронавирусът, възрастният организъм няма млади В-клетки, които да го разпознаят. Това е една от причините възрастните хора да са по-податливи на тежък COVID-19 и много други заболявания.
Точно тук е голямото откритие на проф. Мелмед и сътрудничката му д-р Рем Доуъри.
"Открихме специфични хормонални сигнали, произведени от старите памет-В-клетки, които инхибират функцията на костния мозък да произвежда нови В-клетки. Това е все едно да намериш игла в купа сено", казват двамата учени.
Откритието е огромно. То означава, че може да се намерят специфични лекарства или лечения, които да инхибират един от хормоните в сигналния процес и да накарат костния мозък да произвежда нови В-клетки.
За да потвърди теорията си, екипът е провел клинични изпитания в лечението на състояния като лупус, лимфом и множествена склероза. Група възрастни пациенти били подложени на процедура, изчерпваща В-клетките в организма им, в т.ч. и значително количество памет-В-клетки. Подобен ефект може да се отключи чрез инхибиране на един от хормоните в сигналния процес, който потиска производството на нови В-клетки.
И ефектът бил, че имунната система на възрастните хора се е „подмладила” и телата им отново започнали да произвеждат нови В-клетки.
"Сега разбираме, че в тялото има някакъв вид разговор между начина на производство на В-клетките и механизма, който контролира този процес", казат учените.
Екипът продължава работата си, за да установи безопасен и сигурен начин да се инхибират въпросните хормони. Двамата учени се надяват да предложат „по-дългосрочно решение преди следващата пандемия”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
