
Свръхумни камери сами ще решават какво да попадне в кадър
- Технологии
- Текст:

Агенцията за перспективни изследователски проекти в областта на отбраната (DARPA) обяви стартирането на програма за разработване на невроморфна камера, която е предназначена да подобри ефективността на компютърното зрение, като симулира начина, по който човешкият мозък обработва информацията.
Разработката на FENCE (Fast Event-based Neuromorphic Camera and Electronics) е поверена на екипи от три компании: Raytheon, BAE Systems и Northrop Grumman. И трите са най-големите представители на американския военно-промишлен комплекс. Всеки от екипите ще предложи своя собствена версия на камерата с невроморфни чипове и алгоритми.
Съвременните техники за обработка на изображения стават все по-усъвършенствани. По-новите могат да заснемат изображения с висока разделителна способност и да проследяват обекти с голяма точност, но те правят това чрез обработка на големи количества данни, което отнема време и енергия.
Програмата FENCE трябва да създаде камера с процесор, който да работи по следния алгоритъм: цялото внимание трябва да се обърне на онези части от изображението, където се случва нещо, достойно за внимателно разглеждане. Това ще намали количеството данни, прехвърлени за обработка, и ще намали консумацията на енергия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
