
Европа залага на „зеления" водород като чиста енергия на бъдещето
- ЕС
- Автор:

Европейският съюз си постави за цел до 2050 г. да достигне въглеводороден неутралитет, а това очевидно ще наложи кардинално да бъде променен начинът на производство на енергия.
Водородът теоретично се разглежда като гориво на бъдещето в продължение на десетилетия. Но германската фирма Hydrogenious смята, че за утрешния ден трябва да се подготвим от днес. Нейната уникална технология позволява да се произведе водород евтино, както и да се транспортира безопасно.
Това е особено важно, тъй като „зеленият" водород се получава без използването на изкопаеми горива. Новите решения позволяват да се свържат производствените обекти като вятърни и слънчеви електростанции с районите, където водородът има най-голямо търсене.
„Нашата технология позволява безопасно и ефективно съхранение на водорода в течен носител, който е напълно съвместим със съвременната инфраструктура. Ако говорим за потенциала, ние искаме да подпомогнем широкомащабно развитие на водородната инфраструктура в цяла Европа. Нашите усилия са насочени към декарбонизация на Европа, на нейния транспорт и промишленост. Това ще допълни палитрата от мерки, предприети в борбата с климатичните промени", разказва Даниел Тайхман, основател и генерален директор на фирмата.
Той е убеден, че усилията на Европа към преминаване на „зелен" водород ще играят първостепенна роля.
„Мисля, че Европа ще играе много важна роля", казва Тайхман. „Използването на водорода трябва да се насърчи в сериозни мащаби. Тук, според мен, малко може да се направи на национално равнище. Ето защо приветствам механизмите за финансиране, създавани в Европейския съюз. Това е, което е нужно, за да стане „зеленият" водород реалност", отбелязва германският предприемач.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
