
Актуална информация за епидемичната обстановка на 18.01.2021 г.
- Здравеопазване
- Текст:

У нас
Днес, 18 януари, започна втората фаза на ваксинацията срещу COVID-19. Вторият етап от ваксинирането на личния състав на Военномедицинска академия започна с поставянето на втора доза от ваксината на началника на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски. Днес беше имунизиран и министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. От днес частично започва и ваксинирането във втората фаза на учителите и възрастните хора в социалните домове.
„От 4 февруари вероятно ще разрешим три класа от 5. до 12. клас да учат присъствено, ако така продължава да спада заболеваемостта и се надяваме да достигне под 120 на 100 000 души", заяви министърът на здравеопазването. Предстои среща с министъра на образованието и науката, с представители на синдикатите в системата на образованието и с работодателските организации, за да се обсъдят ваксинирането на учителите и мерките сред 4 февруари, каза още министър Ангелов.
Още 18 720 дози от ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer/BioNTech" пристигнаха минути след 7,00 часа тази сутрин на Летище София. Това е поредната пратка с ваксини, след като първите 9750 дози, които бяха достатъчни за ваксинирането на около 5 хил. души, беше доставена на 26 декември миналата година. След като компанията производител съобщи за забавяне на ваксини срещу COVID-19 в Европа, пристигнаха малко повече от половината от очакваните 35 хиляди дози. От компанията производител посочват, че забавянето на количества от ваксината е временно, а ускорени доставки ще стартират в седмицата от 15 февруари.
Следващата седмица се очаква в страната ни да пристигнат около 4000 дози и от ваксината на компанията „Moderna", а в началото на февруари - още 35 000 ваксини на „Pfizer/BioNTech". Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев каза, че очаква масовата ваксинация да започне през април, когато доставките на ваксини ще скочат в пъти.
Ваксинационните центрове в големите болници да имат мобилни екипи и да работят до 22,00 ч., за да се обхванат желаещите да се ваксинират срещу COVID-19, когато започне масовата имунизация. Това предложение е направено пред Националния ваксинационен щаб, каза пред журналисти ген. Венцислав Мутафчийски. По думите му с напредването на фазите от плана за ваксинация ще възникне проблем с хората, които са на работа, да не могат да се ваксинират в работно време. Ето защо с работа на две смени до по-късно този проблем може да се преодолее и да бъдат обхванати по-голям брой граждани.
Данните за България
Досега у нас са ваксинирани 18 453 души, като за последното денонощие те са 121, сочат данните на Единния информационен портал.
77 нови случая на COVID-19 са регистрирани у нас за последното денонощие. Те са установени след направени 1194 теста. Излекуваните за последното денонощие са 396. Хоспитализирани са 3485 души, от които 341 настанени в интензивни отделения. Девет души с коронавирус са починали за изминалите 24 часа. Най-много новоинфектирани са установени в София - 30, следвана от Плевен със 7 и Кюстендил - 6.
По света
Близо 95,5 милиона са потвърдените случаи на коронавирус в световен мащаб, почти 2 040 000 са починалите. Най-много са заразените в Съединените щати и Индия. В Европа броят на заболелите е най-голям във Великобритания и във Франция.
От днес в Русия започва кампания за масова ваксинация срещу коронавируса. Руснаците ще могат да си поставят безплатно една от двете регистрирани в страната ваксини - „Спутник V" и „ЕпиВакКорона". Миналата седмица президентът Владимир Путин разпореди преминаване към масова имунизация. От 10 декември в Русия тече мащабна ваксинация, която започна с медици, учители, хора с хронични заболявания и други групи. Властите предвиждат колективен имунитет да се формира в страната до началото на есенния епидемичен сезон.
След 84 дни строга национална карантина, магазините в Гърция бяха отворени. С работно време от 7,00 сутринта до 20,00 часа отвориха врати както малките квартални магазини, така и моловете. Позволено е пазаруване само в рамките на два часа. Повечето противоепидемични мерки в Гърция обаче остават за неопределено време. Специалисти заявиха, че епидемиологичната картина е изключително добра, но рискът не е преминал. Успешно продължава масовото ваксиниране срещу COVID-19 в цялата страна, информират от здравното министерство. Почти 80% от гърците ще се ваксинират при първа възможност, според последните проучвания.
Здравните власти в Турция планират да ваксинират около 27 млн. граждани до средата на м. март 2021 г. Ако се реализира тази прогноза, след 15 март те предвиждат разхлабване на епидемиологичните мерки и дори премахването им в голяма степен. Това посочи отговорен представител на турското здравно министерство. Евентуално отслабване на мерките ще включва отмяна на забраните за движение през уикендите, редовно обучение в училищните заведения, отваряне на ресторантите и др. Турското здравно министерство регистрира от началото на 2021 г. спад в случаите на заразените с COVID-19 и на жертвите. Към момента в страната са ваксинирани около 690 хиляди души.
Франция започна днес нов етап от ваксинацията на граждани над 75-годишна възраст и с хронични заболявания. Това съобщи здравният министър Оливие Веран. По време на първата фаза имаха възможност да се имунизират жителите на домовете за възрастни и някои категории медици, главно тези над 65 години или страдащи от някои болести. Новият етап ще обхване около 5 милиона възрастни хора извън домовете, но и близо 1 милион млади французи с тежки заболявания, които са особено застрашени от коронавируса, каза министърът. Министърът потвърди, че в страната понастоящем работят около 800 центъра за ваксиниране и вече са имунизирани 442 127 души, а към края на месеца се очаква да станат над 1 милион.
Целта на новоизбрания президент Джо Байдън да достави 100 милиона дози ваксина срещу COVID-19 в рамките на първите 100 дни от неговото председателство „е абсолютно изпълнима цел“, заяви директорът на Националния институт по алергии и инфекциозни болести на САЩ Антъни Фаучи. Той каза това пред NBC, като добави, че две нови ваксини са в процес на разработка от AstraZeneca и Johnson & Johnson и могат „много скоро” да бъдат представени на американските регулатори за одобрение, което би увеличило темпото на ваксинации. До момента са ваксинирани около 10,6 милиона американци – приблизително наполовина по-малко, отколкото администрацията на президента Доналд Тръмп се надяваше, че ще извърши до края на 2020 г.
Австрия удължи пълното затваряне на страната до 7 февруари. Въведени са и нови мерки, като дистанцията, която трябва да се спазва между гражданите, е увеличена на 2 метра, а от 25 януари 2021 г. ще е задължително използване на маска тип FFP-2 за всички на възраст над 14 години в търговските обекти и обществения транспорт. Австрийското правителство съветва да бъде въведена дистанционна форма на работа за всички, за които това е възможно, съобщиха от МВнР. Влизащите в страната, които са били в рискови региони, какъвто е и България, подлежат на задължителна 10-дневна карантина. Прекратяването й е възможно преждевременно с отрицателен PCR или антигенен тест най-рано на петия ден.
Допълнителни ограничения влизат в сила и в Швейцария. Сред мерките са затваряне на магазини, продаващи стоки, които не са „основни“, и ограничаване до 5 души на участниците в обществени и частни прояви.
Словакия налага строги ограничения за придвижването и въвежда още масово тестване като част от усилията за борба с коронавируса. Жителите ще имат нужда от отрицателен резултат, за да могат да пътуват до работа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
