
П. Андронов: Времената са добри за кредитополучатели и лоши за вложители
- Банки и финанси
- Източник: БНТ
- Автор:

Банките са разсрочили много повече кредити, отколкото са обявените по регламента на приетия мораториум за плащането на заеми. Отсрочките са за доста по-дълго време в сравнение с тези по мораториума – до една година, а някъде и повече. Това заяви Петър Андронов, главен изпълнителен директор на ОББ и председател на Асоциацията на банките в България (АББ) по БНТ. Всяка банка има общи правила за това и го прави постоянно, както и ще продължава да го прави, допълни той.
На 2 декември европейският надзорен орган ЕБО прие насоки за възобновяване на т. нар. кредитна ваканция и препоръча на централните банки от ЕС да възобновят мораториума по кредитните вноски до 31 март 2021 г. с изискванетогратисният период за обслужване и изплащане назаемите да продължи 9 месеца вместо предишните 6. Българските банки очакват всеки момент БНБ да излезе с условията за прилагане на новия мораториум. Според изискванията на ЕБО той ще важи както за фирми и граждани, които са се възползвали от предишната ваканция, така и за новите клиенти на кредитните институции.
Според Андронов обаче бизнесът иска отсрочка за повече време от препоръчителното, тъй като проблемите са сериозни. „И с мораториум, и без мораторим ние сме го правили, правим го и ще продължаваме да го правим“, увери председателят на АББ. Показателно е, че в последните месеци има ръст на кредитите, дори в тези условия. Банките отделят повече внимание на клиентите от проблемните сектори, които имат по-големи затруднения заради ковид кризата.
Пандемията ще принуди централните банки да държат лихвите ниски още дълго време, прогнозира Андронов, и това ще продължи поне още 2-3 години. Според него сегашните времена са много добри за кредитополучателите и лоши за депозантите. В момента средният доход от влоговете е 0,1% годишно, докато средната лихва по потребителските заеми е под 4,5 на сто, а по ипотечните – под 3 на сто. Корпоративните лихви също са на много ниски равнища, каза главният изпълнителен директор на ОББ.
Според него ще са нужни поне още 2-3 години, след като отмине пандемията, за да започне икономиката да се възстановява. А разхлабване на пандемичната хватка банковият шеф очаква да се случи през третото тримесечие на 2021 г.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
