
Казусът „спящи пари"
- Инвест
- Източник: minfin.bg и moitepari.bg
- Автор:

Преди броени дни Министерството на финансите публикува и предложи за обществено обсъждане Проект на Закон за уреждане на отношенията свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в централния регистър на ценни книжа от "Централен депозитар" АД, уреждащ сметките за „спящи акции“.
Проверката за наличните акции става безплатно и всеки, който предполага, че може да има акции, е добре да провери, за да вземе обмислено инвестиционно решение. Достъпът до системата става през сайта на Централен депозитар чрез ПИК, издаван от НАП. Услугата се нарича EWALLET и е достъпна на сайта на депозитара на адреса https://ewallet.csd-bg.bg/
В подкрепа на законопроекта
В интервю за в. „24 часа“ Васил Големански, зам.-председател на СД на БФБ-София и управител на Централен депозитар, съобщи, че общият обем на акциите от масовата приватизация засяга около 2 млн. души или техните наследници.
Какви са вариантите пред хората с бонови книжки?
„Вариантите са три. Този, който нищо не е правил тогава с боновата си книжка, акциите в нея са изчезнали. Ако сте участвали в масовата приватизация, тогава имате някъде акции – било то в холдинг или директно в дружество от масовата приватизация“, разясни Големански и допълни, че от 1200 дружества, участвали в масовата приватизация, в момента регистрирани в Централния депозитар са 675. От тях 117 са публични. В самите дружества от масовата приватизация средният процент на спящите акции е 10-20%, а в холдинговите структури – 45%
Какво е състоянието на дружествата, които са още активни, и какви дивиденти са спечелили?
От 2012 г. до 2017 г. 117 дружества са реализирали печалба за всяка година, а 97 - за поне една година през този период. Натрупаната печалба е 1,2 млрд. лв., т.е. средно по 240 млн. лв. годишно.
Общо 22 дружества са разпределяли дивиденти в поне една година от посочения период - средно по 16 дружества на година. Общият размер на гласувания дивидент от всички дружества за петгодишния период е 356 млн. лв. - 71,2 млн. лв. средногодишно.
От общия размер на начисления дивидент по клиентски сметки при инвестиционни посредници са 227 млн. лв., средно по 45,4 млн. лв. на година, а реално полученият от тях дивидент е в размер на 223,7 млн. лв. , т.е. средният годишно е 44,7 млн. лв.
Общо начисленият дивидент към спящи акции е 129 млн. лв., средно по 25,8 млн. лв. за всяка от последните 5 години. Под 10% от него в действителност е реално получен от акционерите.
Защо се събират спящи акции във фонд?
Основната цел е да се консолидират малките акционери и да се съживи капиталовият пазар. Малките акционери имат общ интереси според Големански е много странно, че никой не ги е консолидирал досега.
Против законопроекта
От Асоциация на индустриалния капитал в България настояват да бъде оттеглен този проект на закон за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в централния регистър на ценни книжа от „Централен депозитар" АД, публикуван от Министерството на финансите за обществено обсъждане на 13 май 2020 г. Текстовете са двукратно отхвърлени, докато проектозаконът е бил концепция.
От АИКБ се питат, защо предложението, трето по ред, се прави в безпрецедентно труден за българската икономика момент. Проектозаконът принуждава хората да прехвърлят акциите си от сигурно и неизискващо разходи от тяхна страна място (Регистър А на „Централен депозитар" АД, в който са сега коментираните сметки на физически и юридически лица) към инвестиционни посредници, където ще носят риска на посредника и ще дължат такси.
Преместването на сметките означава съществено снижаване на сигурността, съпътствано с такси за различните услуги след изтичане на 24-месечен гратисен срок.
Предложението няма аналог в нито една европейска държава, нито е продиктувано от изискванията на европейското законодателство, пишат от АИКБ.
Каквото и да се случи, в повечето случаи притежателите на бонове от масовата приватизация не могат да реализират добра печалба от тях, заяви в предаването „Преди всички" финансовият анализатор от „Моите пари" Иван Стойков. „При някои акции цените са такива, че дори да бъдат продадени всички, сумата, която ще бъде получена, може да е от няколко лева до 30-40 или 50 лева максимум, което може да демотивира хората да проявяват каквато и да е активност", допълни той.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
