
Десетият ден на ноември
- Коментари
- Текст:

Годината е 2020, аз съм на 50 без малко и денят е десети ноември. Когато посмея да се запитам, къде изтече времето от онзи исторически десети ноември 1989 до днес, отговор нямам - никой не знае къде точно изтича времето. Когато се запитам, какво се случи с нас през тия години - също нямам отговор. Защото, каквото и да се случи, то се случваше някак безконтролно, извън нас, без причина, без обяснения. Така се случи, че ние отнесохме (и продължаваме да отнасяме) последствията, а дори не разбрахме защо ни се случва всичко това, в името на какво и защо няма да доживеем да видим резултатите.
Къде бяхме тогава?
Не знам дали е модерно, но всички го правят - спомнят си къде са били на "онзи" десети ноември, когато са научили новината за оставката на Тодор Живков и изненадващото ѝ приемане. Аз знам къде бях, но това няма никакво значение. Не знам хиляди други малки подробности, които определиха живота ми в следващите 31 години.
"Само шепа хора знаят, че за целия период от 1944 г. до 1997 г. почти не е имало устойчив икономически растеж", казва икономистът Красен Станчев в един от анализите си. Сега знам какво е "устойчив ръст" - такъв, който продължава повече от три години. И, като се замисля, в семейството ми не е имало такъв, откакто легендарният завод, в който работеше баща ми, затвори врати. Оценките за "онова" време се лутат от крайно възхищение, до крайно отричане, през цялата гама на високоемоционални реакции. Това внася излишен драматизъм в обществото и до днес. А всичко е единствено поради липса на информация - хората не разбраха какво и защо им се случва. Едва през 2014 г. по случай 135-ата си годишнина БНБ публикува в сайта си годишните си отчети от 1980 г. до 1989 г. Документите са носели гриф "Строго поверително от особена важност" и някои от тях са били отпечатвани само в един екземпляр плюс още едно фотокопие.
По данни на БНБ:
"По-малко nродукция в сравнение с npeдxoднaтa година npouзвeдoxa 217 uли 42% от държавнuте фuрмu. Cnaднa nроизводството на вaжни nромишлени изделuя и на основни cтoкu за вътрешния nазар. Състоянието на nотребuтелскuя nазар навлезе в крuтuчна фаза, nopaдu разрuва между nотребuтелското търсене u nредлагането на cтoкu, услуги u жuлuща.", се казва в доклада на банката.
През 1989 г. външнотърговският стокообмен на НР България е с 2,3 млрд. валутни лева илu с 8,1% по-малъk в сравненuе с npeдxoднaтa годuна. Изнесени са cmokи за 13,5 млрд. валутни лева или с 6,3 на сто nо-малко и са внесени стоки за 12,6 млрд.вал. лева илu с 9,9% nо-малко.
"Основните npouзвoдcmвeнu фондове в народното стоnанство към края на 1989 г. достuгнаха 89,5 млрд.лева /по ценu на съответната годuна/. Тазu сравнително голяма за мащабите на страната маmериално-nроuзводствена база е в значиmелна стеnен физuческu остаряла и е на ниcкo техническо и mехнологическо равнище, кamo оkоло 40% от фондовеmе са в ексnлоатация nовече от 10 години, а значиmелна част om тях са наnълно амортизирани."
През 1989 г. икономиката спада с 1,5% спрямо 1988 г.
През 1989 г. България има външен дълг от 10.7 млрд. долара.
Общата задлъжнялост на стопанските организации по банкови и държавни кредити е 21 280 млн. лв., което е с 10,1% повече от предходната година.
Продължава тенденцията на оттегляне на бюджета от финансирането на капитални вложения - бюджетните средства, осигурени през годината са 1 893 млн. лева, което е с 5,9% по-малко в сравнение с предходната година. Бюджетните средства са разпределени както следва: 1 504 млн. лева за организации от извънпроизводствената сфера и 389 млн. лева - за производствената.
Общият дълг на бюджета към банките в края на 1989 е 11 482 млн. лева. Може би е добре, че "запазва средногодишното си нарастване за периода от 1986 насам."
Депозитите в банката постоянно нарастват, хората спестяват, за да могат някога да купят нещо - когато "пуснат" в магазина. Банката оценява, че ръстът на кредитите (7,2% спрямо предходната година) се дължи главно на увеличението на цените на стоково-материалните ценности и на кредитирането "по решение на компетентни органи" и наливането на средства по извършено, но незавършено и неплатено строителство.
Масата на парите в обращение нараства с 1 241 млн. лева. спрямо предходната 1988 г. В обращение са пуснати 451 млн. лева повече от заплануваното.
По-важни стоки, от които се наблюдава намаление: овче сирене, кашкавал, мляко, захар, риба, растителни масла, детски храни. Дрехи. Обувки. Бебешко и детско облекло. Жилища. Разходите за услуги са нарастнали с 2,4% спрямо предходната година, а спрямо плана са намалели със 157 млн. лева, или с 5,7%. Относителният дял на незавършеното строителство е 152,2%.
От тези цифри става ясно, че ако има нещо работещо, то е старо, работещо лошо или амортизирано. Системното създаване на фалшива икономика стои в основата на проблемите, а Красен Станчев обобщава: "Очевидно „успехът” на 80-те години е монументално нещастие за развитието на българската икономика и общество след това."
"Фалшива е всяка икономика, при която хората си мислят, че забогатяват, но бързо се оказва, че всъщност обедняват. Общият знаменател на тези години икономическо недоразвитие е криминализирането на бизнеса, на държавата и на стопанското въображение на политици и граждани. Този начин на мислене за икономиката, основан на принципа „какво и как да откраднем”, все още господства в стопанската политика и нейните обяснения", казва още той. Казва тези неща през 2012 г. Пропуснала съм да ги прочета и оценя тогава, затова го правя сега. Защото те са валидни със същата сила днес.
31 години не са толкова много, но не са и малко - така или иначе, времето е изтекло там, където си изтича обикновено, не може да се върне. Обясненията няма да завалят внезапно, но фактите може би ще дадат някои отговори, които продължаваме да търсим. А когато най-сетне ги намерим, може би ще успеем да крачим по-уверено, или поне ще знаем точно на кой завой се намираме и какво да очакваме.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
