
Как финансовата криза се отразява на различните поколения и какви стъпки могат да бъдат предприети за постигане на успех
- Човешки капитал
- Източник: CNN
- Автор:

Първата част на тази статия може да откриете тук. В нея разказваме подробно какъв проблем създава идващата рецесия на поколение Z (хората, родени след 1997 г.).
Втори неуспех на милениълите
Въпреки че рязката криза е нарушила образованието и перспективите за работа на поколение Z, тя е поредната от серия удари за милениълите. Групата, която се състои от хора, родени между 1981 и 1996 г., е преминала през глобалната финансова криза през 2008 г. и бавното икономическо възстановяване, което последва.
През 2014 г. е установено, че хиляди мъжки представители на домакинства на милениъли в САЩ печелят с 10% по-малко от еквивалентите им в поколението на бебешки буумъри през 1978 г., показва проучване на Борда на Федералния резерв на САЩ.
Жените милениъли са в малко по-добро положение от своите буумърски колеги, но все пак печелят 3% по-малко от техните еквиваленти от поколение X през 1998 г.
Изследователският център Pew определя членовете на поколение X като тези, които в момента са на възраст между 39 и 54 години, докато бебешките буумъри са на възраст от 55 до 73 години.
[Поколението на милениълите] е особено пострадала кохорта от млади възрастни", каза Рийд Креймър от Фондация „Нова Америка" пред CNN. „Вече основната им работа и годините на създаване на семейството бяха значително подкопани в голямата рецесия.“
„Те имат по-малки спестявания. Те имат по-ниска траектория за [изграждане] на дългосрочното благосъстояние. И много от тях не живеят в отделни домакинства - вместо това са в колективни домакинства или все още са с родителите си."
Милениълите също имат по-малко спестовен буфер, за да се справят с идната криза. Между 2014 и 2016 г. 52% от британските хора на възраст 22-29 години нямали пари, заделени в спестовни сметки, според Службата за национална статистика.
В САЩ 27% от възрастовата група нямат спестявания, според доклад на Bank of America, публикуван през януари. Въпреки това почти една четвърт от хората на възраст 24-41 години, които спестиха, имаха над 100 000 долара спестявания.
За разлика от поколение Z, милениълите не са се дипломирали на фона на това, което може да е най-лошата глобална рецесия след 30-те години. Но това вероятно ще бъде известен комфорт за група, която в Съединените щати е на път да бъде първото поколение, което не натрупва повече богатство от родителите си.
Търсене на решения
Креймър вярва, че младите хора се нуждаят от по-голяма помощ от правителството, за да се възстановят от финансовото въздействие на COVID-19. Той твърди, че публичната политика трябва да се използва за справяне с „надвишаването на студентския дълг", което създава трудности на милениълите в САЩ.
Подобни настроения нарастват и във Великобритания по отношение на жилищната политика. Степента на собственост на дом сред младите е спаднала, като британците на 30-те и 40-те години са три пъти по-склонни да наемат днес, отколкото преди 20 години.
„Милениълите имат изключително много несгоди, що се отнася до жилищното настаняване“, казва Джим О’Нийл, председател на неправителствената организация „Чатъм Хаус“ и член на Британската камара на лордовете. „Надявам се в бъдеще [правителството] да се съсредоточи повече върху осигуряването на социални [...] и достъпни жилища."
Креймър каза пред CNN, че рецесията след 2008 г. е повлияла на милениълите по друг начин - групата решава да създаде семейство по-късно, или изобщо не го прави.
„В Америка милениълите имат значително по-нисък процент на собственост на жилище, но това улавя само някои от предизвикателствата - допълни той. - По-малко от тях се женят [и] имат деца. Това бяха традиционни елементи на амбициозната американска мечта."
Тази мечта беше може би най-добре уловена от бебешките буумъри, които остават най-богатото поколение както в САЩ, така и във Великобритания. Това, изглежда, няма да се промени скоро, тъй като милениълите търпят намален социален и икономически прогрес, а поколение Z сега е изправено пред подобна съдба.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000