
Защо французите ядат жабешки бутчета?
- Био храни
- Източник: moya-planeta.ru
- Автор:

Французите започват да ядат жабешки бутчета по време на Стогодишната война с Англия (1337-1453 г.), а причината е тривиална - обикновените хора просто нямало с какво да залъжат глада си, освен с жаби, охлюви и лучена супа. По-късно, през XVI век, жабешките бутчета се превръщат в изтънчен деликатес.
Деликатното месо, наподобяващо на вкус нещо средно между риба и пиле, се цени в страната и до днес и се смята за национална гордост.
През ХХ век класическите рецепти на бутчетата (например „Провансал" - с чесън) стават популярни по целия свят. Вариации на рецептата са измислени в Белгия, Германия, Китай, Тайланд и САЩ, но Франция си остава потребител номер едно на жабешките бутчета!
Първоначално това ястие се появява в район, който сега се нарича Оверн-Рона-Алпи. Тук има много реки, езера и потоци. Дъждовният регион е чудесно място за улов на жаби.
Основният ядлив вид жаби е Pelophylax kl. Esculentus – най-често срещаният в Европа, който е хибрид между жаби, живеещи в естествените вирчета, и тези в изкуствените езера. Видът произхожда отпреди 5000 години.
През 1977 г. френското Министерство на земеделието забрани масовия улов на земноводни - за това бяха отпуснати само 15 специални дни в годината. По това време един от най-големите износители на жаби е бившият Съветски съюз, а уловът е бил главно в делтите на реките Волга и Днепър. Жабите са били предназначени за износ за Франция и Италия.
Днес готвачите предпочитат месестите американски жаби-бикове (Rana catesbeiana), тъй като теглото на възрастните индивиди достига 500 грама. В азиатските страни специално се отглеждат хибридни породи за кулинарни цели, които се доставят в Европа.
Разбира се, навсякъде приготвят този деликатес по свой начин, но основата на рецептата е неизменна и до днес.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
