
Над 100% ръст на "дребните" кражби в магазини у нас
- България
- Текст:

Ръст от над сто процента в обем и в стойност регистрират „дребните“ кражби у нас. Това показва неформално проучване на Асоциация на търговците на нехранителни стоки (АТНС) сред вериги от 100 магазина за строителни материали, мебели и декорация, спортни стоки и магазини „Направи си сам“. От Асоциацията предлагат 4 мерки за намаляване на кражбите.
Според проучването ръстът в стойността на откраднатите стоки през първото полугодие на 2024 г. спрямо първото полугодие на 2023 г. е 194% при магазините за мебели и декорация и над 100% при спортните стоки. Със 129% е нараснал броят на откраднатите стоки в строителния сектор. Загубите се покриват изцяло от работодателите (при 55,6% от фирмите), разпределят се между фирмата и отговорните служители (33,3%) или се поемат от охраната (11,1%).

Най-много са кражбите в търговски центрове и в големи градове (по 40% всеки), а най-малко – в малки населени места (20%). Най-много в магазините за строителни материали и „направи си сам“ се крадат машини и инструменти, ВиК части, дребни, но скъпи аксесоари. В спортните обекти най-привлекателни са дрехи и аксесоари, а при обзавеждането и декорацията – скъпи свещи, ароматизатори, тигани, спално бельо, прибори за хранене.

Между 70 000 и 600 000 лева инвестира за една година една фирма за справяне с кражбите, като тези суми непрекъснато се актуализират. Използваните методи за предотвратяване на кражби са видеонаблюдението (40%), охрана на място (26,7%), алармени системи (20%), изкуствен интелект (6,7%) и проверки на различни сектори от служители (6.7%). Въпреки това обаче, 83.3% от фирмите засичат едва около 20% от кражбите на място, а 16,7% – около половината. Eдна от причините е, че крадците стават все по-изобретателни, разполагат с все по-модерни технически средства и са организирани в групи. Все по-често в кражбите участват непълнолетни.
На въпроса: „ Колко сигнала подадохте до МВР?“, 60% от анкетираните отговорят с „по-малко от 5“. Двадесет процента са подали 50 сигнала, други 20% - 10. Нито един от тези сигнали обаче не е приключил с наказателно производство. Според търговците, ниският брой подадени сигнали се дължи на сложната и тромава процедура, на неглижирането на проблема от държавата и на практиката в МВР, че действия се предприемат само ако стойността на една кражба е по-голяма от една минимална работна заплата.
От Асоциацията предлагат четири мерки за ограничаване на проблема.
Първата е създаване на онлайн канал за подаване на сигнали, с прилагане на видеа със заснети кражби като доказателство.
Втората е обособяване на специализирано координационно звено към МВР за подобряване работата на регионалните структури в разследването и наказването на дребните кражби. Това ще улесни и залавянето на лица, които действат в цялата страна, не само в един обект или град.
Третото предложение на АТНС е ревизия на системата от наказания, включително чрез въвеждане на санкции за лицата, съзнателно закупили крадена стока.
Четвъртата е подобряване на взаимодействието между представители на контролните органи и на търговските вериги (чрез специализираното звено) за по-ефективно налагане на административни наказания от МВР.
„В момента крадците в магазините действат с усещане за безнаказаност. Стават все по-смели, по-многобройни, по-организирани”, коментира адв. Галин Попов, изпълнителен директор на АТНС. „Предложените от нас мерки ще улеснят разследването на „дребните“ кражби. Ако има влезли в сила присъди, това ще се отрази благоприятно на компаниите-работодатели, техните служители и клиенти, и на цялото общество“, заключава той.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
