
6 март - рожденият ден на аспирина
- Знание
- Текст:

Но какво е било преди изобретяването на аспирина?
Според традицията хората са сваляли температурата и са облекчавали болката с водна тинктура от върба или върбова кора. Кората на върбата е била известна още в древността, използвана е за лечение на различни инфекциозни заболявания и подагра, използвана е за облекчаване на болката и намаляване на температурата.
През 1763 г. свещеникът Едуард Стоун изнася доклад пред Лондонското кралско общество за лечение на треска с инфузия от върбова кора. А през 1838 г. е доказано, че активният компонент на върбовата кора е салициловата киселина.
Малко по-късно италианският химик Рафаел Пирия изолира салицилова киселина от върбова кора, определя химичния състав на това вещество и успешно го синтезира. Нарича се салицилова ("спиранова") киселина.
Но салициловата киселина не е получила практическа медицинска употреба по това време. Едва 15 години по-късно започва да се използва натриевата сол на салициловата киселина.
За да получи други видове салицилова киселина, чиито лечебни свойства биха могли да бъдат още по-ефективни, служителят на Bayer Феликс Хофман (Felix Hoffmann, 1868-1946) разработва технология за производство на ацетилсалицилова киселина (той се опитва да намери лек за баща си, който страда от ревматизъм).
Патентът е издаден на 6 март 1899 г. Продуктът получава търговското наименование Аспирин. Това име се състои от две части: „а“ от ацетил и „спира“ от Spiraea, латинското наименование на ливадна сладка, растението, от което салициловата киселина е изолирана за първи път химически.
През същата година първата партида от това лекарство е пусната в продажба. Аспиринът първо се продава като прах, а от 1904 г. под формата на таблетки. Първоначално е известно само антипиретичното действие на аспирина, но по-късно са открити и неговите аналгетични и противовъзпалителни свойства.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
