
Витамин B12 може да „препрограмира“ клетките на организма
- Здравни
- Текст:

Известно е, че витамин B12 или кобаламин помага за образуването на червени кръвни клетки и улеснява синтеза на ДНК, което предпазва от генетични мутации в клетките.
Той е от решаващо значение за развитието на мозъка и нервните клетки. Сега учените са открили, че микроелементът също играе ключова роля в клетъчното препрограмиране и регенерацията на тъканите.
По-специално, изследователи от IRB Barcelona наблюдават как витамин B12 задейства процес на клетъчно препрограмиране при мишки. След това учените потвърдиха откритията си в друг модел на мишка, този път животни с улцерозен колит. Това е хронично възпалително заболяване на червата, причинено от нарушен имунен отговор, който води до увреждане на лигавицата на дебелото черво.
При мишки, на които са давани добавки с витамин B12, чревните клетки се променят в процес, подобен на клетъчното препрограмиране. По-специално стомашната им лигавица започна да се възстановява.
„Нашето проучване разкрива решаващата роля на витамин B12 в клетъчното препрограмиране и възстановяване на тъканите“, обяснява Мануел Серано от IRB Barcelona.
„Вярваме, че нашите резултати са обещаващи за регенеративна медицина, която ще бъде от полза за пациентите чрез подобрено хранене.“
Витамин B12 е микроелемент, което означава, че може да бъде получен само от храна (с изключение на витамин D). Необходимо е обаче само малко количество: препоръчителният дневен прием за мъже и жени на възраст 14 и повече години е 2,5 mcg и малко по-висок за бременни жени (2,6 mcg) и кърмачки (2,8 mcg).
Обикновено се абсорбира чрез консумация на риба, черен дроб, червено месо, яйца, птиче месо и млечни продукти като мляко и сирене. Въпреки това, всички необходими количества могат да бъдат намерени и в някои зърнени култури, млека на растителна основа, както и в хранителна мая, екстракти от дрожди и гъби шийтаке.
Най-честата патология с ниски нива е анемията с дефицит на витамин В12. Симптомите включват мускулна слабост, гадене, умора и ускорен пулс. Някои лекарства, генетични разстройства и заболявания също могат да попречат на усвояването на витамин B12.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Metabolism.
На снимката: Нормалните клетки на панкреаса (вляво) претърпяват препрограмиране (вдясно), когато B12 се увеличи. Снимка: IRB Barcelona
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
