
Медът се оказа по-ефективен от антибиотиците в борбата с простудата
- Здравеопазване
- Източник: popmech.ru
- Автор:

Учените доказаха, че класическата „бабешка“ рецепта за настинка - гореща напитка и лъжица мед, често се оказва по-ефективна от лекарствата, отпускани без рецепта, и от антибиотиците.
Хората използват меда за лечение на респираторни заболявания от векове. Преимуществата му са, че е сравнително по-евтин от антибиотиците, леснодостъпен е дори в дивата природа и изобщо не се разваля. Не напразно египетските жреци понякога са балсамирали мъртвите с мед – удивителното е, че даже след няколко хилядолетия той все още е годен за употреба.
Екип от Оксфордския университет проведе колосална научна работа, за да анализира и да сравни резултатите от 14 изследвания на меда, отнасящи се до неговите лечебни свойства. Особен интерес според авторите на изследването е сравняването на меда с антибиотиците. Факт е, че при цялата си ефективност антибиотиците често причиняват редица странични ефекти, а бактериите и вирусите бързо си създават резистентност към тях, така че на теория използването на меда би могло да бъде доста интересна алтернатива.
И така, до колко е полезен медът? В 14-те проучвания вземат участие общо 1761 доброволци, което представлява една доста солидна извадка. Лекарите са единодушни, че медът се оказва ефективен при лечение на симптомите (подчертаваме - симптомите) на остра респираторна вирусна инфекция (ОРВИ) и на неинфекциозните заболявания: болки в гърлото, запушване на носа, кашлица, отоци и редица други симптоми, добре познати на всеки, който поне веднъж в живота си е боледувал от грип.
Заедно с това авторите на проучването отбелязват, че сами по себе си изследванията може би се нуждаят от малко повече проверка и критичен подход. Обаче дори те са принудени да признаят, че плацебо ефектът от използването на меда е много по-силен, отколкото от приемането на захарни „бонбончета" вместо истинските антибиотици.
Екипът си постави за цел в бъдеще да провери доколко полезен може да бъде медът от гледна точка на антибактериалните ефекти - т.е. способността му да се бори не само със симптомите, но и с причините за възникване на заболяването. Учените са уверени, че медът ще се окаже по-ефективен не само в борбата срещу респираторните заболявания, но е възможно дори да ги изненада още повече, като им покаже най-добрата си страна.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
