
НАСА публикува снимки от мястото на катастрофата на руската станция "Луна-25"
- Авиация и космонавтика
- Текст:

НАСА съобщи, че космическият кораб Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) на агенцията е направил непланирано изследване на Луната на мястото на предполагаемото падане на руската автоматична станция "Луна-25".
Сателитът на НАСА е направил снимки по координатите, предоставени от Роскосмос, и е успял да открие нов кратер с диаметър около 10 метра в зоната на удара. По всички признаци кратерът се е образувал след сблъсъка на "Луна-25" с Луната.
Руската автоматична станция "Луна-25" се разби по време на спускането си към лунната повърхност на 19 август поради аномалия в работата. Два дни по-късно Роскосмос публикува данни за вероятната зона на удара на станцията, а екипът на НАСА LRO преконфигурира оборудването на спътника, за да разузнае определената зона.
След четири часа наблюдения на 22 август и сравняване на новите изображения с предишни, направени от LRO през юни 2022 г., на мястото на предполагаемия удар на "Луна 25" беше открит нов кратер с диаметър около 10 м.
„Тъй като новият кратер се намира близо до предполагаемата точка на удара на "Луна 25", екипът на LRO заключи, че най-вероятно се е образувал в резултат на тази мисия, а не в резултат на естествен удар“, се казва в прессъобщение на НАСА.
Новият кратер, с диаметър около 10 метра, се намира на 57.865°S, 61.360°E, 360 метра под повърхността. Точката на удара беше на стръмния (повече от 20°) вътрешен ръб на кратера Понтекулан, на около 400 км от планираното място за кацане на Луна 25, разположено на 69,545° южна ширина и 43,544° източна дължина.
Източник: NASA
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
