
Глобалното затопляне наруши работата на пчелите
- Екология
- Източник: Ecology Letters
- Автор:

Повишаването на средните годишни температури в САЩ е довело до това, че жизнените цикли на цъфтящите растения и пчелите вече не са в синхрон. До такъв извод са стигнали американски еколози от Университета в Северна Каролина, чиито изследвания са публикувани в научното списание Ecology Letters.
Повишаването на температурата и други последици от глобалното затопляне водят до изместване на климатичните зони, а обитаващите ги растения и животни мигрират към нови местообитания или променят навиците си.
В много случаи това се дължи на факта, че пролетта идва няколко седмици по-рано. Последните наблюдения показват, че подобни процеси вече са започнали да влияят на природата. Поради това, например, птиците започнаха да се връщат от юг в околополюсните региони няколко седмици по-рано.
Пчелите и климатът
Учените откриха още едно проявление на тази десинхронизация. През последните девет години те са наблюдавали как се променят поведението и жизненият цикъл на пчелите и опрашваните от тях цветя, които растат в различни райони на Скалистите планини.
В най-голяма степен глобалното затопляне засяга склоновете на планините и полярните райони. Наблюдавайки как поведението на пчелите и цъфтящите растения варира на различна височина, учените се надяват да разберат как бъдещото повишаване на температурата в низините ще се отрази на връзката между растителността и насекомите.
Професор Ребека Ъруин - един от авторите на изследването, заедно с колегите си проследяват диви пчели в 18 различни области в щата Колорадо. Еколозите са стигнали до заключението, че пчелите и растенията реагират на ранното настъпване на пролетта и другите ефекти от глобалното затопляне с различна скорост. Освен това учените установили, че определени фактори, като например топенето на снега, влияят много повече върху поведението на пчелите, отколкото други прояви на изменението на климата. Подобна „десинхронизация“ в жизнените цикли на растенията и пчелите може да доведе до пиков цъфтеж на растенията, преди пчелите да достигнат оптималния си брой и да започнат активно да събират нектар, отбелязват изследователите.
Това ще се отрази негативно както върху оцеляването на самите насекоми, така и на растенията. От друга страна, все още не е ясно как подобни несъответствия ще се отразят в дългосрочен план на двете популации.
От една страна, възможно е съвместното им адаптират към промените в жизнените цикли, а, от друга, скоростта на изменението на климата може да е твърде бърза, за да се случи такова адаптиране.
Последвалите наблюдения ще покажат коя теза е вярна, обобщават еколозите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
